A franciaországi Korzika autonómiájával kapcsolatos nyelvi vita újabb fordulatot vett, miután a marseille-i közigazgatási fellebbviteli bíróság megerősítette a korzikai nyelv használatának tilalmát a sziget parlamentjében.
A bíróság szerint a korzikai nyelv használata a korzikai gyűlés ülésein ellentmond a francia alkotmánynak, amely a franciát nevezi meg az állam hivatalos nyelvének.
A bíróság arra hivatkozott, hogy a francia nyelv használata kötelező minden közszolgálati feladatot ellátó jogi személy számára. A korzikai parlament és a Korzikai Kollektivitás (CDC) végrehajtó tanácsa által elfogadott határozatok, amelyek lehetővé tették a korzikai nyelv használatát, ellentmondanak az alkotmánynak.
Az eredeti döntést már Bastia közigazgatási bírósága hozta meg 2023. március 9-én, de a CDC fellebbezett a határozat ellen.
A döntés heves tiltakozásokat váltott ki Korzikán. Gilles Simeoni, a CDC elnöke úgy véli, hogy a bíróság döntése ellentétes az európai és nemzetközi jogszabályokkal. X-en közzétett bejegyzésében felszólított a francia alkotmány módosítására és a korzikai nyelv hivatalos nyelvként való elismerésére.
Marie-Antoinette Maupertuis, a Korzikai Nemzetgyűlés elnöke bejelentette, hogy fellebbezni fognak az Államtanácshoz, és készek nemzetközi bíróságokon is folytatni a harcot. Azt állítják, hogy a döntés nemcsak a korzikai nyelvet, hanem más regionális nyelveket (breton, baszk, okcitán) is érint.
A bírósági döntés felveti a regionális nyelvek védelme és a területi autonómia kérdését Franciaországban.
Borítókép: Emmanul Macron francia elnök (Fotó: AFP)