Az amerikaiak többsége elutasítja a drogliberalizációt

A 2024-es amerikai választások több államban is a marihuána és egyéb pszichedelikus szerek legalizációjáról szóló népszavazást hoztak magukkal, melyek vegyes eredményeket mutattak, tükrözve az Egyesült Államokban tapasztalható mély társadalmi megosztottságot a témában.

Forrás: drogkutato.hu2024. 11. 28. 8:51
Egy marihuánát árusító bolt kirakata
Egy marihuánát árusító bolt kirakata Fotó: Only France via AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2024. novemberi amerikai elnökválasztás során több államban is szavaztak a marihuána és más pszichedelikus szerek legalizálásáról. Florida, Észak-Dakota és Dél-Dakota elutasította a rekreációs marihuána legalizálását – közli írásában Riedl Annamária, a Drogkutató Intézet munkatársa.

Floridában a javaslat nem érte el a szükséges hatvanszázalékos támogatottságot (56 százalék). Az ellenzők a közbiztonságra és az egészségügyi aggályokra hivatkoztak. Észak- és Dél-Dakotában a konzervatív szavazók többsége voksolt a legalizáció ellen, felhozva a fiatalok könnyebb hozzáférésének veszélyét. Dél-Dakota esetében ez már a harmadik kudarc volt a legalizációra irányuló kísérlet terén. 

Ezzel szemben Nebraska egyedülálló módon jóváhagyta a gyógyászati marihuána használatát 71 százalékos támogatottsággal, annak ellenére, hogy a szabályozást illetően jogi nehézségek merültek fel. A gyógyászati használat engedélyezése azonban még nem végleges, mivel a bíróság előtt vitatott. Massachusettsben elutasították a pszilocibin és más pszichedelikus szerek legalizálását, Oregonban viszont törvénybe iktatták a cannabisiparban dolgozók szakszervezeti jogainak védelmét. Texas néhány városában helyi szinten dekriminalizálták a marihuána birtoklását.

Colorado kormányzója, Jared Polis Floridában kampányolt a legalizáció mellett, Colorado pozitív tapasztalataira hivatkozva (gazdasági növekedés, megnövekedett adóbevételek, csökkenő bűnözés). A választási eredmények ugyanakkor egyértelművé teszik, hogy az Egyesült Államokban a drogliberalizáció még mindig erősen megosztó kérdés. 

A döntések mögött álló érvek – közbiztonság, egészségügyi aggályok, gazdasági lehetőségek – egyaránt fontos szerepet játszottak, tükrözve az államok közötti kulturális és politikai különbségeket is. A vita várhatóan még hosszú ideig folytatódni fog.

Borítókép: Egy marihuánát árusító bolt kirakata (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.