A meghallgatások általában háromórásak. A meghallgatás folyamatát illetően a biztosjelölteknek egy tizenöt perces bemutatkozó nyilatkozatot követően kell a képviselők kérdéseire válaszolniuk. Az egyes képviselőcsoportok részt vevő tagjainak meghatározott időkeretet kell elosztaniuk maguk között, a kérdések megválaszolására kétszer annyi idejük van, mint a kérdések feltevésére. A meghallgatás lezárása előtt a biztosjelöltek rövid zárszót intézhetnek a résztvevőkhöz.
Az adott szaktárcától függően a biztosjelöltek alkalmasságát egy parlamenti szakbizottság vagy több együttesen eljáró szakbizottság értékeli.
A meghallgatásra más szakbizottságokat is meg lehet hívni, így azok tagjai kérdezhetnek a biztosjelöltektől. A végső értékelés az illetékes szakbizottság(ok) koordinátorainak a feladata.
A meghallgatások lebonyolításával megbízott szakbizottság(ok) elnökei és a képviselőcsoportok koordinátorai közvetlenül a meghallgatások után értékelik, hogy a jelöltek alkalmasak-e a biztosi testület tagjává válni, valamint a rájuk bízott feladatok elvégzésére. Ajánlásukat az értékelések lezárását követő 24 órán belül bizalmas levélben megküldik a bizottsági elnökök értekezletének, amely azután tájékoztatja az elnökök értekezletét.
A szakbizottsági koordinátoroknak meg kell állapodniuk arról, hogy egyhangúan elfogadják-e a jelölteket.
Véleménykülönbség esetén a koordinátoroknak a képviselőcsoportokhoz tartozó bizottsági tagok legalább kétharmadát képviselő támogatására van szükség. Ha a koordinátorok nem érik el a kétharmados többséget, további információk írásbeli közlésére kérhetik a biztosjelölteket, vagy újabb rövid meghallgatást szervezhetnek. Miután lezajlott az összes meghallgatás, a bizottsági elnökök értekezlete megvizsgálja az eredményeket és következtetéseiről tájékoztatja az elnökök értekezletét. A záróértékelés november 21-én lezártnak minősíti a meghallgatásokat, amikor az összes értékelő nyilatkozat tartalma nyilvánosságra kerül.