Magyarországra szegeződik a világ tekintete

Magyarország ismét a nemzetközi diplomácia figyelmébe került, hiszen a legnagyobb diplomáciai esemény zajlott le hazánkban, ahol több mint 40 európai és EU-n kívüli delegáció gyűlt össze. A találkozó középpontjában az ukrán háború lezárása és az európai versenyképesség megújítása állt, miközben Donald Trump megválasztása új irányokat ígér az EU–USA kapcsolatokban. A témában Dornfeld Lászlót, az Alapjogokért Központ vezető elemzőjét kérdeztük.

2024. 11. 08. 12:31
Orbán Viktor
Orbán Viktor Fotó: Ladóczi Balázs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország adott otthont az eddigi legnagyobb diplomáciai csúcstalálkozónak, amelyen több mint negyven különböző delegáció képviseltette magát, köztük az európai intézmények, uniós tagállamok, valamint tagjelölt országok, mint például Törökország és Grúzia. A találkozó nem csupán Magyarország geopolitikai helyzetét emelte ki, hanem az Európai Unió jövőbeni irányát is befolyásolhatja. Dornfeld László, az Alapjogokért Központ vezető elemzője szerint a találkozó „egyértelműen jelzi Magyarország fontos szerepét az Európai Unióban és a nemzetközi diplomácia világában, ami egyre több állam figyelmét vonzza”.

A diplomáciai eseményen az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij is jelen volt, aki bár kritikus megjegyzéseket tett, ellátogatott egy magyar állam által fenntartott ukrán iskolába. Dornfeld úgy véli, hogy ez a gesztus „a két ország közötti közeledés szándékát jelzi, és lehetőséget teremt arra, hogy Ukrajna újragondolja a magyar kisebbség helyzetét érintő politikáját”. Hozzátette: 

most Zelenszkij személyesen láthatta, hogy milyen támogatásban részesülnek az ukrán menekültek Magyarországon. Ez példát mutathat számára, és remélhetjük, hogy Ukrajnában is pozitívan fogják értékelni a magyar kisebbség helyzetének javítására irányuló törekvéseket.

A találkozó egyik fontos témája az európai versenyképesség növelése volt, amit Dornfeld Európa egyik legnagyobb kihívásának nevezett.

Az autóipar visszaesése és az energiaárak drágulása miatt Európa gazdasága jelenleg komoly nehézségekkel néz szembe. Az autóipar, amely az európai gazdaság húzóágazatának számít, jelentős veszteségeket szenvedett el. Ez egyértelmű jelzés arra, hogy sürgős gazdasági reformokra van szükség

– mondta a szakértő. 

Dornfeld kiemelte, hogy a Draghi-jelentés és a magyar EU-elnökség programja is rávilágított a gazdaság megújításának fontosságára. – Az európai vezetők most már felismerik, hogy az európai versenyképesség megőrzése elengedhetetlen ahhoz, hogy Európa a globális gazdaság fontos szereplője maradhasson – mondta a szakértő.

 

Fókuszban az amerikai elnökválasztás

A találkozó során Donald Trump amerikai elnök újraválasztása is kiemelt figyelmet kapott, különösen az Európai Unió és az Amerika közötti kapcsolatok alakulása szempontjából.

Trump elnök elkötelezett amellett, hogy gyorsan véget vessen az orosz–ukrán háborúnak, és ezzel új alapokra helyezze az európai–amerikai kapcsolatokat

– mondta Dornfeld, majd hozzátette:

ez komoly kihívást jelenthet azoknak az európai vezetőknek, akik eddig háborúpárti álláspontot képviseltek. Magyarországnak azonban kedvezhet az új amerikai politika, hiszen hazánk kezdettől fogva a béke mellett állt ki, és Trump politikája ebbe az irányba mutat.

Az elemző szerint Trump megválasztása Magyarország nemzetközi pozícióját is erősítheti. – Trump első európai vezetőként Orbán Viktort hívta fel, és ez jól jelzi, hogy a két ország közötti kapcsolatok új dimenzióba léphetnek – hangsúlyozta Dornfeld. – Magyarország a békepárti álláspontja miatt kedvező pozícióba kerülhet, hiszen Trump az egyetlen olyan amerikai elnök az utóbbi időkből, aki egyetlen háborút sem indított, sőt többször is béketeremtő lépéseket tett, például a közel-keleti Ábrahám-egyezmények révén – tette hozzá.

Az európai és amerikai kapcsolatok alakulásán túl a találkozó középpontjában a béke iránti törekvések álltak. Orbán Viktor az eseményen tartott sajtótájékoztatón a béke fontosságát hangsúlyozta számos alkalommal. 

Nyilvánvaló, hogy Európa is változások előtt áll: már nem lehet kizárólag a háborús eszkaláció irányába menni, amikor a pénzügyi és gazdasági lehetőségek korlátokba ütköznek. A béke most mindenki számára prioritássá válik

– mutatott rá Dornfeld. Szerinte ez különösen fontos Magyarország számára, amely folyamatosan kiállt amellett, hogy a konfliktusokat diplomáciai úton kell rendezni.

– Ez a csúcstalálkozó az első lépés lehetett abban az irányban, hogy Európa is alkalmazkodjon a változó nemzetközi környezethez, és felismerje, hogy a béke iránti igény központi kérdés – zárta a gondolatait. Az Alapjogokért Központ vezető elemzője szerint Magyarország számára mindez esélyt adhat arra, hogy „a békepárti álláspontját erőteljesen képviselje az uniós színtéren, és ezáltal hozzájáruljon a kontinens stabilitásához”.

Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök (Fotó: Ladóczi Balázs)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.