A Sveriges Radio felmérése szerint meglehetősen elutasítóak a svédek Donald Trumppal. A megkérdezettek 81 százaléka nem kedveli a jelöltet, míg mindössze a 11 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy szimpatizál vele. Az elutasítottság Kamala Harris esetében alig 16 százalék, derült ki a svéd közrádió kutatásából. Még a legjobboldalibb párt szavazóinak, a Svéd Demokraták szimpatizánsainak is csak a harmada nyilatkozott úgy, hogy szimpatikusnak találja Trump személyét.
A felmérésből az derül ki, hogy az Észak-atlanti Szerződés Szervezetébe (NATO) frissen belépett svédeket nyugtalanítja Trump elképzelése Amerika nemzetközi NATO-szerepvállalása kapcsán. De ugyanennyire kételkedve tekintenek a korábbi elnök ukrajnai béketervére is, és arra, hogy nem áll egyértelműen Volodomir Zelenszkij mögé.
Ehhez jön még a svédek által fontosnak tartott klímakérdések trumpi megítélése is.
Függetlenül attól, hogy a felmérés mennyire reprezentatív, illetve esetleg milyen szerkesztési módszereket használtak a vélemény befolyásolására, az jól látható, hogy a svéd néplélektől egyértelműen távol áll Donald Trump konfliktuskereső, direkt és helyenként agresszív stílusa. Ugyanakkor az is tudható, hogy a negatív kép kialakulásában nagy szerepe van a svéd sajtónak is.
A közrádió és úgy általában a teljes fősodratú média rossz színben tüntette fel Trumpot az elmúlt hónapokban, így nem csoda, hogy a lakosság meglehetősen elutasító a republikánus jelöltet tekintve.
A kampány alatt semmilyen, Trumpot legalább részben kedvezően feltüntető híradás sem jelen(hetet)t meg a republikánus jelöltről, még a mérsékelten jobboldali Svenska Dagbladetben sem. Jó példa erre a svéd–amerikai golfcsillag, Annika Sörenstram esete, akit a svéd média eddig a tenyerén hordozott, ám azt, hogy október végén bejelentette a sportlegenda, hogy Donald Trumpra fog szavazni, teljes mértékben elhallgatta a sajtó, írja a Samnytt internetes hírportál.
Nem csak a média, a svéd politika sem mentes az elfogultságtól, ha Trumpról van szó. Míg Harris esetében feltétlen a szimpátia, addig még a jobbközép Mérsékeltek és a Kereszténydemokraták politikusai sem mernek pozitívak, vagy akár semlegesek lenni Trumppal, ami elsősorban szintén a svéd politika egységesen háborúpárti álláspontjának köszönhető.
Borítókép: Donald Trump (Fotó: AFP)