Vizsgálat indult a brit királyi család birtokai ellen

Akár ötvenmillió fontnyi bevételre is szert tehetnek III. Károly brit király és Vilmos walesi herceg birtokai évente. Ezen összeg egy jelentős része pedig olyan közintézményektől jön, mint bizonyos kórházak és a hadsereg.

2024. 11. 03. 11:01
III. Károly brit király
III. Károly brit király Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelentős bevételre tesznek szert III. Károly brit király és Vilmos walesi herceg birtokai, a lancasteri, illetve a cornwalli hercegség a közszolgálati intézményeknek, valamint a jótékonysági szervezeteknek való ingatlan-bérbeadásból – derítette fel a The Times brit napilap nyomozása. A két hercegség együttesen évi mintegy ötvenmillió fontos bevételre tesz szert, a társasági és a tőkenövekedési adó alól azonban mentesülnek.

A lap példaként hozza fel a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) londoni Guy’s és St Thomas’ kórházát, amely egy tizenöt évre szóló megállapodásban 11,4 millió fontot fizet egy raktár béreléséért. Károly király emellett legalább 28 millió fontot keres a szélerőművekből is, mivel a lancasteri hercegség feudális jogai alapján díjat szed a part menti kábelek használatáért.

A Vilmos hercegnek mint trónörökösnek örökletes alapon járó cornwalli hercegség 37 millió fontért adja bérbe a dartmoori fegyházat az igazságügyi minisztériumnak, amely az összes szükséges javítás elvégzését is vállalta. Az épületegyüttest korábban ki kellett üríteni, mert magas radongázszintet észleltek benne – írja a BBC.

A cornwalli hercegség a Királyi Haditengerészetnek több mint egymillió fontot számított fel kikötők építéséért és hadihajók kikötéséért.

Ráadásul, bár mind a király, mind a trónörökös gyakran hangsúlyozza a környezetvédelem iránti elkötelezettségét, az általuk bérbe adott lakóingatlanok egy része nem felel meg az alapvető kormányzati energiahatékonysági előírásoknak, így a törvények szerint nem is lehetne kiadni – mutat rá a The Guardian brit napilap. A lancasteri hercegség szerint azonban az érintett ingatlanok esetében vagy már folyamatban van az energiahatékonysági fejlesztés, vagy mentességet élveznek a szabályozás alól.

Az információk kapcsán felmerült a parlamenti vizsgálat szükségessége. Margaret Hodge, a képviselőház közpénzügyi bizottságának korábbi elnöke úgy véli, hogy a hercegségeknek legalább a társasági adót ki kellene fizetniük.

Ez egy kiváló alkalom lenne az uralkodónak, hogy azt mondja, nyitott vagyok, és azt szeretném, ha fair módon ugyanúgy bánnának velem, mint bárki mással

– fogalmazott Hodge.
 

Borítókép: III. Károly brit király (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.