Az ENSZ bársonyos átmenetet szeretne Szíriában, egy olyan politikai folyamatot, amelyben valamennyi kisebbség jogait maradéktalanul tiszteletben tartják, és megnyitják az utat az egységes és szuverén Szíria előtt, amely aztán maradéktalanul helyreállítja területi épségét – jelentette ki António Guterres ENSZ-főtitkár újságírók előtt, miután találkozott Ronald Lamola dél-afrikai külügyminiszterrel.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök azon kijelentésével kapcsolatban, hogy a (jog szerint Szíriához tartozó) Golán-fennsík Izrael által megszállt és bekebelezett része „mindörökre” Izraelé, az ENSZ-főtitkár azt felelte, hogy a „mindörökre” nem oldja meg a jogsértés problémáját.
Ezt a megszállást nemzetközileg nem ismerik el
– tette hozzá Guterres.
Izrael 1967-ben hódította el Szíriától a Golán-fennsíknak ezt a részét, 1973-ban, az izraeli–arab háború idején visszavert egy szíriai támadást, majd 1981-ben annektálta a területet.
A palesztin nép „hatalmas tragédiájára” emlékeztetve az ENSZ-főtitkár kijelentette, hogy a remény jeleit látja a Közel-Keleten. Ezeket a reménykeltő jeleket egyebek mellett a szíriai diktatúra bukása küldi – mondta a főtitkár.
Az Aszad-klán által több mint ötven éven át uralt és tizenhárom évi polgárháborút elszenvedő Szíria az egyik legelnyomóbb rendőrállam volt a Közel-Keleten.
A szíriai lázadók november 27-én elindított villámoffenzívájuk végén vasárnap foglalták el a fővárost, Damaszkuszt.
Feladatunk, hogy mindent megtegyünk az új szíriai vezetők és egységességük támogatására
– hangsúlyozta António Guterres.
Borítókép: Antonio Guterres ENSZ-főtitkár (Fotó: AFP)