Bassár el-Aszad szíriai elnök bukása után komoly biztonsági válság fenyegeti Európát. A szíriai börtönökben fogva tartott Iszlám Állam (ISIS) harcosainak szabadon engedése és potenciális visszatérésük valóságos és egyre növekvő veszélyt jelent a kontinensre. A kurd börtönökben és internálótáborokban ezer számra raboskodnak a terrorszervezet tagjai, köztük jelentős számú európai állampolgár. A nemzetközi közösség gyenge válasza, az amerikai csapatok lehetséges kivonása Szíriából és a regionális instabilitás drámaian növeli a terrorizmus újjáéledésének kockázatát – írja a V4NA nemzetközi hírügynökség.
A szíriai polgárháború kitörése óta több ezer európai fiatal csatlakozott az ISIS-hez és más dzsihadista csoportokhoz, legnagyobb számban Franciaországból, Németországból és az Egyesült Királyságból. Ezek a harcosok, akik háborús tapasztalattal és radikális ideológiával térhetnek vissza, potenciálisan komoly veszélyt jelentenek a nyugat-európai társadalmakra. A jelenlegi geopolitikai helyzetben, az Aszad-rezsim bukása után, jelentősen megnőtt a kockázata annak, hogy ezek a harcosok kiszabadulnak a börtönökből, és újraszerveződve terrorcselekményeket követnek el.
Guido Steinberg, a berlini székhelyű Német Nemzetközi és Biztonsági Intézet (SWP) terrorizmus-szakértője a Stern magazinnak nyilatkozva hangsúlyozta a helyzet súlyosságát.
Nagyon reális a veszély, hogy jövőre a helyzet bizonytalanabbá válik, és terroristák szabadulnak ki a börtönökből
– figyelmeztetett. A kurd börtönökben mintegy kilencezer ISIS-harcos raboskodik, köztük körülbelül kétezer külföldi, akik közül harmincan biztosan Németországból érkeztek. Steinberg szerint ezek a számok komoly biztonsági aggályokat vetnek fel. A helyzet az amerikai csapatok lehetséges kivonásával tovább romolhat, hiszen az amerikai jelenlét eddig is kulcsfontosságú volt a börtönök őrzésében és a dzsihadisták ellenőrzésében.
Aggodalom Európában az Iszlám Állam miatt
Az európai fővárosokban egyre nagyobb az aggodalom a biztonságra gyakorolt lehetséges hatások miatt. Alex Younger, a brit titkosszolgálat (MI6) korábbi vezetője a szabadon engedett iszlamista harcosok által jelentett rendkívüli fenyegetésre figyelmeztetett.
A politikusok attól is tartanak, hogy az európai állampolgársággal rendelkező iszlamisták visszatérnek, és terrorcselekményeket követnek el. A szíriai polgárháború kitörése óta több ezer európai csatlakozott a dzsihadista csoportokhoz, többségük Franciaországból, Németországból és az Egyesült Királyságból.
Angela Eagle brit migrációs államtitkár kijelentette, hogy a brit iszlamisták visszatérése komoly aggodalomra ad okot. A londoni, berlini és párizsi kormányok számára az iszlamista erőszak európai újjáéledésének potenciális veszélye különösen rosszkor jön, hiszen Európában egyre nagyobb az ellenérzés a növekvő bevándorlás miatt. Sok polgár nem felejtette el a közelmúltban elkövetett támadásokat, amelyekben migrációs hátterű emberek vettek részt. Ez a társadalmi feszültség tovább nehezíti a biztonsági helyzet kezelését.
Terrorizmus veszélye miatt készültség a franciáknál
A francia kormány is szorosan figyelemmel kíséri a szíriai helyzetet. Emmanuel Macron francia elnök hangsúlyozta, hogy meg kell akadályozni a terrorista szervezetek újjáéledését. A múlt héten Franciaországban meghiúsítottak egy támadást, az elkövetők egyike korábban az Aszad-rezsim ellen harcolt. Hasonlóan aggasztó a helyzet Németországban is, ahol a biztonsági hatóságok letartóztattak több férfit, akik állítólag iszlamista támadást terveztek.
A kettős állampolgárság kérdése is bonyolítja a helyzetet. Németországban és Franciaországban csak kettős állampolgárság esetén lehet visszavonni az állampolgárságot, mivel ellenkező esetben fennáll a veszélye annak, hogy az érintett hontalanná válik. Az Egyesült Királyságban viszont az egyszerű állampolgárság esetén is meg lehet hozni ezt a döntést. Shamima Begum esete jól illusztrálja ezt: a 25 éves nő elveszítette brit állampolgárságát, miután csatlakozott az Iszlám Államhoz, és azóta sem engedélyezték számára a visszatérést.
A szíriai helyzet tehát nemcsak humanitárius, hanem komoly biztonsági válságot is jelent. Az európai kormányoknak proaktív lépéseket kell tenniük a potenciális terrorveszély elhárítása érdekében, beleértve a hírszerzés megerősítését, a határvédelem fokozását és a visszatérő dzsihadisták reintegrációjának támogatását. A társadalmi integráció és a radikális ideológiák elleni küzdelem is elengedhetetlen a terrorizmus elleni harcban. A jelenlegi helyzetben a gyenge nemzetközi együttműködés és a felelőtlen politika csak tovább erősítheti a terrorizmus veszélyét.
Borítókép: Ismét Európa kerülhet az Iszlám Állam célkeresztjébe (Fotó: AFP)