Miután a szíriai elnököt, Aszad iszlamista lázadók megbuktatták, az új kormányfő, Mohammed al-Basír felszólította a szíriai menekülteket, hogy térjenek vissza hazájukba. Azóta több befogadó ország is tárgyal a szíriai menekültek hazatéréséről. Németország és több más európai ország egyelőre felfüggesztette a szíriaiakkal kapcsolatos menekültügyi döntéseket – emlékeztet a V4NA nemzetközi hírügynökség.
Az ügyvezető szíriai kormányfő a Corriere della Sera című olasz lapnak adott interjújában úgy fogalmazott:
Felhívásom minden külföldön élő szíriaihoz szól: Szíria most egy szabad ország, amely visszanyerte büszkeségét és méltóságát. Gyertek vissza!
Az Aszad család több évtizedes uralmának végét követően al-Basír, aki kezdetben márciusig marad hivatalában, úgy véli, hogy először a biztonságot és a stabilitást kell helyreállítani minden szíriai városban. Ezt követően az egyik legfontosabb célja az lenne, hogy segítse az ország talpra állását. A Szíriába visszatérők ebben fontos szerepet játszhatnának tapasztalataikkal.
Újjá kell építenünk az országot, és talpra kell állítanunk, ehhez pedig mindenki segítségére szükségünk van
– fogalmazott al-Basír. „Egyes iszlamista csoportok helytelen viselkedése miatt sokan, különösen nyugaton, a muszlimokat a terrorizmussal, az iszlámot pedig a szélsőségességgel hozzák összefüggésbe. Ez azonban félreértés. Hangsúlyozta, hogy minden ember jogait garantálni akarja Szíriában” – emelte ki.
Európából már nem vonzó Szíria
A Nyugat-Európába érkezett migránsok azonban aligha akarnak hazatérni – jelentette ki a német sajtónak Jochen Oltmer migrációkutató. „Nem valószínű, hogy nagyobb hullámban megindulnának a szírek a hazájukba” – mondta az osnabrücki professzor az Augsburger Allgemeine című lapnak.
A szakértő a jugoszláviai háború tapasztalataira hivatkozott: még az 1995-ös daytoni megállapodás után is alig voltak önkéntes visszatérők. A történész, aki egyebek között a szövetségi migrációs és menekültügyi hivatal tudományos tanácsadója, felidézte, hogy a 350 ezer védelmet kérő emberből mindössze 17 ezren tértek vissza eredeti lakóhelyükre.
A szakértő hozzátette, csak a német iskolákban mintegy 250 ezer szíriai hátterű tanuló van. Ez a szám a Németországban élő mintegy 970 ezer szíriai több mint egynegyedének felel meg – ez pedig egy újabb érv amellett, hogy a nagy többség inkább Németországban maradna.
Ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász, a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány tudományos igazgatója lapunknak nyilatkozva elmondta, hogy az 1951. évi genfi menekültügyi egyezmény 1. cikkének értelmében az államoknak a menekülteket ideiglenesen kell befogadni, és amint megszűnnek azok a körülmények, amelyekkel kapcsolatban az adott személyt, személyi kört menekültként elismerték (pl. hazájukban helyre áll a biztonság) azzal egy időben a menekültstátuszra való jogosultság – egészen pontosan a genfi egyezmény alkalmazhatósága – is megszűnik.
Az európai országok mostani bejelentései tehát jogi értelemben sem meglepőek, azonban azok elsősorban politikai okokra vezethetők vissza.
A szakértő emlékeztetett, hogy a Willkommenskultur (vagyis az „üdvözlés kultúrája”) és az azzal párhuzamosan megvalósuló, elhibázott európai bevándorláspolitika példátlan válságba sodorta az Európai kontinenst és a nyugat-európai, liberális berendezkedésű országokat. Mint mondta: az elsősorban, de nem kizárólagosan kulturális és a vallási különbségekből származó feszültségek, gazdasági, társadalmi és biztonsági értelemben is rendkívül mély sebeket ejtetettek Európán.
Miközben pedig Európa stabilitása veszélybe került, a többségében a Közel-Keletről és Afrikából érkező menekültek a liberális jóléti államok sok esetben rendkívül előnyös szociális ellátásai következtében kényelmes, gyakran az európai őslakosságnál is kedvezőbb helyzetben kerültek
– hívta fel rá a figyelmet ifj. Lomnici Zoltán, és hozzátette, mindehhez pedig „egy olyan vallási alapú, önfeladó attitűd is párosult a liberális döntéshozók részéről, amely az Európát történelmileg meghatározó zsidó–keresztény egyházakat, kvázi »másodrendű vallásként« kívánta tekinteni az iszlámmal szemben”.
Gondoljunk csak a Nyugat-Európa-szerte tapasztalható keresztényellenes megnyilvánulásokra (pl. templomgyalázások) vagy a zsidókkal szemben az elmúlt időszakban elkövetett erőszakos cselekményekre
– emlékeztetett.
A szakértő úgy vélekedett,
mindent összevetve tehát, kicsi a valószínűsége annak, hogy ezt a kényelmes, idomuló, és már megszokott nyugat-európai életet a menekültstátusz révén Európában tartózkodó személyek könnyen fel kívánnák adni, hogy visszatérjenek származási országukba.
Milyen eszközeik vannak az európai országoknak?
Németországban nyolcszázezer, míg Ausztriában százezer szír menekült tartózkodik, de más európai országok is fontolgatják, milyen lépéseket tehetnek, ha a szírek menekültstátusza megszűnik.