Al-Saraa, aki korábban az al-Kaidával állt kapcsolatban, Aszad al-Sibani külügyminiszterrel együtt érkezett Rijádba. A szaúdi állami televízió kiemelte, hogy al-Saraa első külföldi útja Rijádba vezetett.
Szaúd-Arábia korábban pénzügyi támogatást nyújtott a szíriai polgárháborúban Aszad elnök megdöntését célzó felkelő csoportoknak. Aszad azonban Irán és Oroszország támogatásával megtartotta hatalmát. A helyzet azonban megváltozott az al-Saraa vezette Hayat Tahrir al-Sham csoport villámgyors offenzívájával.
A csoport korábban az al-Kaidához kötődött, de azóta elhatárolódott tőle – írja a Times of Izrael.
Al-Saraa és a Hayat Tahrir al-Sham óvatosan alakítják nyilvános képüket. Az ideiglenes elnök igyekszik fenntartani a kapcsolatokat a keresztény és siíta alavita lakossággal. Emellett Irántól és Oroszországtól is távolságot tart. Irán még nem nyitotta újra damaszkuszi nagykövetségét, Oroszország viszont fenntartja a szíriai légi és tengeri bázisaihoz való hozzáférést.
Ezek a lépések valószínűleg a Nyugat megnyugtatására és a szíriai szankciók enyhítésére irányulnak. Az ország újjáépítése több százmilliárd dollárba kerülhet, nem beszélve a szegénységben élő szíriai lakosság szükségleteiről. A szaúdi külügyminiszter, Faisal bin Farhan herceg januárban Damaszkuszban járt, és kijelentette, hogy Rijád aktívan dolgozik a szíriai szankciók feloldásán.
Borítókép: Ahmed al-Saraa, Szíria ideiglenes elnökének érkezése Szaúd-Arábiába (Fotó: AFP)