A német törvények szabályozzák a menekültek Németországban tartózkodását. Volker Boehme-Nessler, az Oldenburgi Egyetem alkotmányjogi szakértője elmondta, hogy ha a menekülést kiváltó ok megszűnik, az érintett személyek kötelesek elhagyni a befogadó országot – írta a Bild.
Azok a szírek, akik politikai menedékjogot kaptak az Aszad-rezsim általi üldöztetés miatt, a jogszabályok szerint elveszthetik státuszukat, ha a politikai üldöztetés veszélye elmúlik.
A szíriai menekültek túlnyomó többsége azonban nem politikai menekültként, hanem úgynevezett „kiegészítő védelem” keretében kapott tartózkodási engedélyt. Ez a jogi státusz akkor jár, ha az illetőt fegyveres konfliktus vagy önkényes erőszak fenyegeti. A szíriai polgárháború végével ezek az okok is megszűnhetnek, ami azt jelenti, hogy a menekültek vagy önként hazatérnek, vagy kitoloncolhatják őket.
Hessen belügyminisztere, Roman Poseck, a CDU politikusa is határozott fellépést sürgetett:
Érdekünk, hogy a szíriai menekülteket visszaküldjük hazájukba, akár önkéntes alapon, akár kitoloncolással. Különösen a bűnelkövetőkkel szemben nem lesz kompromisszum – a közbiztonság elsőbbséget élvez.
Peter Beyer, a CDU külpolitikai szakértője szerint a szíriai ellenzéki erők arra szólítják fel a külföldön élő szíreket, hogy térjenek vissza hazájukba. „A szíriai határon már most sorban állnak azok, akik haza szeretnének jutni” – jegyezte meg Beyer. Hozzátette: ha Szíriában helyreáll a stabilitás, akkor nem lesz jogalap arra, hogy a menekültek Németországban maradjanak.
A visszatérések akadályai
A visszatérés azonban nem egyszerű. Susanne Schröter, a frankfurti Goethe Egyetem iszlámszakértője szerint az ellenzéki erők jelentős része iszlamista, és nem valószínű, hogy a nyugati értelemben vett demokratikus rendszer alakulna ki az országban. Ez azonban Schröter szerint önmagában nem akadálya a menekültek hazatérésének, mivel sokan közülük maguk is hasonló ideológiát vallanak.
Ugyanakkor Schröter figyelmeztetett arra, hogy a helyzet bonyolult. Ha az új rezsim például az alavitákhoz vagy más kisebbségekhez tartozókat kezdi elnyomni, újabb menekülthullám indulhat meg Európa felé.
„Ha a kínzásra használt börtönökben ezentúl alaviták szenvednek, akkor a helyzet lényegében nem javult” – mondta.
A menekültek hazatérése azonban már nem csupán jogi és politikai kérdés, hanem mélyreható szociális és pszichológiai következményekkel is jár. Sok szír család már évekkel ezelőtt új életet kezdett Németországban, gyermekeik itt járnak iskolába, és a helyi közösségekben találtak otthonra. Egy esetleges hazatérés ezeknek a családoknak komoly megrázkódtatást jelenthet. Ezzel szemben azok, akik már most fontolgatják a hazatérést, reményt látnak abban, hogy újrakezdhetik az életüket Szíriában, különösen, ha stabilitás és gazdasági fellendülés követi a politikai változásokat.