A szíriai rezsim hivatalosan megbukott, az elmúlt napok eseményei drámai fordulatot hoztak a közel-keleti konfliktusban. Sárkány László biztonságpolitikai szakértő szerint az események gyorsasága mindenkit meglepett.
Az összeomlás – noha nem váratlanul, de – gyorsabban következett be, mint azt pár nappal ezelőtt gondolhattuk volna. Regionális és globális tényezők együtt hatásának eredménye
– mondta. Az elmúlt hetekben a szíriai konfliktus szinte minden szereplőjét új kihívások elé állította a megváltozott helyzet. A radikális Hajat Tahrír as-Sám (HTS) és a Szír Nemzeti Hadsereg (SNA) felismerte, hogy a Hezbollah, Oroszország és Irán figyelme megosztottá vált. A libanoni Hezbollah az Izrael elleni háborúban komoly veszteségeket szenvedett el, míg Oroszország kapacitásait az ukrajnai háború köti le. Iránnak pedig több fronton kell helytállnia, Szíriától a jemeni húszikig, mindezt az Egyesült Államok várhatóan aktívabb szerepvállalásának árnyékában.
A szíriai rezsim megingásának jelei belülről is érzékelhetők voltak.
Szíria másik fontos szövetségesének, Iránnak meg kell osztania a figyelmét, és a szíriai kormányhoz hű erők közül is többen elkezdhettek egyezkedni az ellenzékkel
– tette hozzá Sárkány László. Mohammed Gázi al-Dzsaláli szíriai miniszterelnök kijelentette, hogy a kormány hajlandó együttműködni bármely, a szíriai nép által választott vezetéssel. Ez a nyilatkozat egyértelműen egy lehetséges átállás jele lehet, amit a dzsihadista csoportokkal kötött megállapodások is alátámasztanak.
Az izraeli hadsereg a Hermon-hegy szíriai oldalát elfoglalva megerősítette pozícióit, hogy megakadályozza a fejlett fegyverek dzsihadista csoportokhoz kerülését.
Izrael álláspontja mindig is az volt, hogy ahol lehet, kerülje a közvetlen konfliktust Szíriával, de ne engedje meg a fejlett fegyverek elterjedését
– mondta Sárkány László. Az izraeli légicsapások az elmúlt hónapokban fokozódtak, különös tekintettel a Hezbollah és Irán érdekeltségeire. A helyzet nemcsak regionálisan, hanem globálisan is új kihívásokat jelent. Az orosz külügyminisztérium közleménye sürgette az ENSZ-t, hogy kezdjen tárgyalásokat a szíriai felek között.
Oroszország jelenlegi állapota, amelyet Ukrajna és a gazdasági nehézségek terhelnek, korlátozza mozgásterét a Közel-Keleten
– vélekedett a szakértő. Az Egyesült Államok várhatóan aktívabb szerepet vállalhat a térségben, miután új elnöke hivatalba lép. A szíriai válság új fejezete a konszolidáció és a káosz között ingadozik. A kialakult helyzetben minden szereplőnek új stratégiát kell kialakítania, miközben a szíriai nép sorsa továbbra is bizonytalan marad.
Borítókép: Szíriaiak a győzelmet ünneplik a damaszkuszi Umayyad téren 2024. december 8-án (Fotó: AFP)