A lépés közvetlen előzménye, hogy néhány napja az ír kormány megszavazta csatlakozását a dél-afrikai indítványhoz, amelyben Izraelt népirtással vádolják a hágai Nemzetközi Bíróságon.
Írország Izraellel szembeni antiszemita lépései és retorikája a zsidó állam delegitimizálásán és démonizálásán, valamint kettős mércén alapulnak
– hangsúlyozta közleményében Szaár.
„Írország túllépett minden határon Izraellel fenntartott kapcsolataiban. Izrael a világ országaival fenntartott kétoldalú kapcsolatainak fejlesztésében olyan szempontok szerint fogja felhasználni erőforrásait, amelyek figyelembe veszik ezen államok Izraelhez való hozzáállását és lépéseit” – mondta.
Izrael már májusban visszahívta dublini nagykövetét, miután Írország – együtt az Európai Unió két másik országával, Spanyolországgal és Szlovéniával, illetve Norvégiával – bejelentette a Palesztin Állam egyoldalú elismerését. Írország ugyanakkor nem hívta vissza Tel-Avivba akkreditált nagykövetét.
Az izraeli külügyminiszter azt is közölte, hogy Izrael várhatóan jövőre megnyitja nagykövetségét Moldovában, amelynek már van külképviselete Izraelben. Izraelben megkezdik a helyszín és a jövendő nagykövet kiválasztásának folyamatát.
Vannak országok, amelyek érdekeltek az Izraellel fennálló kapcsolataik erősítésében, és még nincs izraeli nagykövetségük
– közölte Szaár. „Ki kell alakítani képviseleteink diplomáciai struktúráját, amelyben súlyozzuk többek között az egyes országok Izraellel szembeni politikai álláspontját és fellépését” – jelentette ki a külügyminiszter.
Simon Harris ír miniszterelnök nagyon sajnálatosnak nevezte a döntést Izrael dublini nagykövetségének bezárásáról, és visszautasította, hogy Írország Izrael-ellenes lenne.
Írország a béke, az emberi jogok és a nemzetközi jog pártján áll
– hangoztatta az X-en.
Borítókép: Gideon Szaár izraeli külügyminiszter (Fotó: AFP)