Kamala Harrist a csúfos bukás után ismét jelölheti elnöknek a Demokrata Párt

A 2024-es választási vereség után a Demokrata Pártban megosztottság alakult ki Kamala Harris lehetséges 2028-as elnökjelöltségét illetően. Míg egyesek támogatásukról biztosítják, mások kétségbe vonják esélyeit, és alternatív jelölteket szorgalmaznak.

Forrás: politico.com2024. 12. 19. 18:05
Kamala Harris és Joe Biden.
Kamala Harris és Joe Biden. Fotó: AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Demokrata Párt vezetői nehéz helyzetben vannak Kamala Harris 2028-as elnökjelöltségének kérdésében. Bár tiszteletet mutatnak a leköszönő alelnök iránt, szkepticizmus is érződik a jövőbeli esélyeit illetően. Néhányan viszont lelkesen támogatnák Harris újraindulását, azt állítva, 

hogy Biden túlságosan későn lépett ki a versenyből.

A Demokrata Nemzeti Bizottság (DNC) tagjainak közelmúltbeli találkozóján senki sem utasította el egyértelműen Harris újraindulását, sőt egyesek nyíltan jelezték támogatásukat. Ugyanakkor a 2028-as előválasztás nyílt verseny lesz, így Harrisnek komoly ellenfelekkel kell számolnia.

A DNC-n kívül azonban több demokrata politikus, különösen a kulcsfontosságú államokban, nyíltan elutasítja Harris jelölését. A kritikusok szerint Harris nem képes széles körű támogatottságot szerezni és nem alkalmas arra, hogy az egész országot képviselje.

Harris maga is mérlegelheti a lehetőségeit: újraindulhat az elnöki posztért, indulhat a kaliforniai kormányzóválasztáson 2026-ban, vagy visszavonulhat az első vonalas politikától, miközben politikai szerepét megtartja. 

A pártbeli támogatottsága okán azonban nyitott maradhat a lehetőségekre.

Harris jelenleg az elsők között van a 2028-as demokrata előválasztási versenyben, a közvélemény-kutatások szerint jelentős előnnyel vezet a lehetséges vetélytársai előtt. Bár ilyen távoli időpontban a közvélemény-kutatások megbízhatósága korlátozott, Harris jelenleg erősebb pozícióban van, mint Biden volt 2016-ban.

Harris szövetségesei szerint erős kampányt vívott, 75 millió szavazatot szerzett, népszerűségi mutatója nőtt, rekordot döntött az adománygyűjtésben és szűkítette a Biden által örökölt lemaradást. Biden csak a Trump elleni katasztrofális júniusi vita után lépett ki a versenyből, így Harrisnak alig 100 napja volt a kampányra.

A demokraták egy része Bidenre vagy a világméretű, hatalmon lévő pártokat sújtó ellenszélre helyezi a vereség okát, nem pedig Harrisre. A 2028-as előválasztás tehát sűrű verseny lesz, számos tehetséges demokrata politikus várható indulásával. Harris esetleges ismételt indulása tovább fokozhatja a megosztottságot a párton belül.

Borítókép: Kamala Harris és Joe Biden (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.