A Svéd Pedagógusszövetség felmérése szerint minden harmadik óvodában, általános vagy középiskolában, és napközi központokban dolgozó pedagógus számolt be arról, hogy komoly problémái vannak a sértő és gyűlöletkeltő megnyilvánulásokkal – hívta fel rá a figyelmet a Samnytt svéd hírportál. A középiskolák felsőbb osztályaiban tanító háromból két tanár mondja azt, hogy látott vagy hallott már diákokat, akik olyan szélsőséges nézeteket hangoztattak, mint a rasszizmus, az LMBTQ-gyűlölet és az antiszemitizmus.
A 7–9. osztályosokat tanító tanárok mintegy fele állítja, hogy az elmúlt tanévben havonta legalább egyszer hallotta, hogy a diákok szóban gyalázkodnak másokkal szemben bőrszínük vagy etnikai hátterük miatt. A felsőbb osztályokat tanító tanárok körében ez az arány 45 százalék.
Tízből körülbelül négy középiskolai tanár azt állítja, hogy havonta legalább egyszer hallotta, hogy LMBTQ-személyeket sértegetnek a diákok, és ugyanilyen arányban azt, hogy nőket szidnak – írta meg a V4NA nemzetközi hírügynökség.
Naponta hallani, hogy a tanulók egymás anyját emlegetik. Egyes diákok nem tolerálják a vallás kritikáját, míg mások szerint a nőknek otthon kellene maradniuk. A nőket és a női tanárokat arabul k…rvának nevezik.
A Svéd Biztonsági Szolgálat (Säpo) szerint a szélsőségek normalizálódtak, és az olyan dolgok, mint a nőgyűlölet, a homofóbia és a demokráciaellenes megnyilvánulások táptalajt jelentenek a fenyegetéseknek és az erőszaknak.
„Azt látjuk, hogy az egyre inkább polarizáló, gyűlölködő és hangos hangnem feszegeti a határokat, hogy mit szabad nyilvánosan mondani. Ez azt is kockáztatja, hogy már annak a határait is feszegetik, hogy mit szabad tenni” – mondta Fredrik Hultgren-Friberg, a Svéd Biztonsági Szolgálat szóvivője a Vi Lärare-nak.
Karin Ernfors, a Svéd Pedagógusszövetség ügyvédje szerint a tanároknak, akik hallják, hogy a diákok gyűlölködő vagy sértő megjegyzéseket tesznek, kötelességük cselekedni, és a bűncselekményeket jelenteni kell. Ez részben nevelési célú, részben pedig a további bűncselekmények megelőzését szolgálja. Sok tanár azonban sokszor nem tudja, mit tegyen, és félnek is lépéseket tenni.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)