Retteg a román szélsőjobb: az Osztrák–Magyar Monarchia újjáéledését vízionálják

Diana Iovanovici Șoșoacă, a szélsőjobboldali SOS Romania párt elnöke szerint az Osztrák–Magyar Monarchia újjáéledése fenyegeti Romániát. Az EP-képviselő posztjában úgy véli, hogy Magyarország és Ausztria politikai befolyása egy újabb regionális átrendeződést készíthet elő, amely veszélyezteti Románia szuverenitását és területi egységét.

2024. 12. 31. 7:02
Diana Iovanovici Șoșoacă, a román szélsőjobboldali S.O.S. párt képviselője szájkosarat viselve tiltakozik az Ursula von der Leyen európai bizottsági elnöki tisztségéről szóló bizalmi szavazás előtt.
Diana Iovanovici Șoșoacă, a román szélsőjobboldali S.O.S. párt képviselője szájkosarat viselve tiltakozik az Ursula von der Leyen európai bizottsági elnöki tisztségéről szóló bizalmi szavazás előtt. Fotó: Anadolu via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Osztrák–Magyar Monarchia újjáéledésétől való félelem uralja a román szélsőjobboldali diskurzust. Diana Iovanovici Șoșoacă, az SOS Romania párt vezetője és EP-képviselő, Facebook-posztjában élesen bírálta Magyarország és Ausztria állítólagos befolyását Románia politikájára. Șoșoacă szerint a két ország meghatározza a bukaresti kormány működését, és Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor erős kézzel irányítja az ország politikai életét az RMDSZ miniszterei révén.

Az EP-képviselő szerint az RMDSZ által vezetett stratégiai minisztériumok, például a pénzügyek és a fejlesztési portfóliók, lehetőséget teremtenek Orbánnak, hogy regionális átszervezéseket hajtson végre Romániában. 

Șoșoacă arra is rámutatott, hogy a schengeni övezethez való csatlakozás, amelyet Románia csak idén kapott meg, „mérgezett ajándék”. Szerinte az Európai Unió tagállamai továbbra is határellenőrzéseket vezetnek be, miközben a román gazdasági erőforrások szabadon áramlanak Magyarország és Ausztria irányába.

Románia jelenleg a Monarchia árnyékában él. Budapest és Bécs uralja a politikai diskurzust, és megfosztja országunkat a szuverenitásától

– írta Șoșoacă.

Az Osztrák–Magyar Monarchia rémképe azonban nemcsak politikai, hanem gazdasági szinten is megjelenik a képviselő szerint. A posztban kiemelte, hogy az autonómia kérdése és a „regionalizáció” már most is megosztja az országot, és Erdély de facto önállóságát előkészítő lépések történnek.

Șoșoacă emellett arra figyelmeztetett, hogy Románia kimaradhat a geopolitikai döntéshozatalból, ha nem lép fel közvetítőként az ukrajnai háborúban. 

Az EP-képviselő szerint Bukarest lehetne a béketárgyalások központja, amely nemcsak diplomáciai előnyöket hozhatna az országnak, hanem segítene visszaszerezni nemzetközi presztízsét is. 

Ehelyett azonban „Románia passzívan szemléli, ahogy más országok döntéseket hoznak a feje fölött” – állította.

Șoșoacă azt is kifogásolta, hogy a román politikai elit belső viszályokkal van elfoglalva, miközben az ország a „Monarchia árnyékában” elveszítheti függetlenségét. A poszt végén felszólította a román államot, hogy térjen vissza a diplomácia hagyományaihoz, amelyek egykor kiemelkedő pozíciót biztosítottak Bukarest számára.

Ha nem változtatunk, készüljünk fel arra, hogy útlevelet kérnek majd a belépéshez Erdély területére

– zárta posztját a képviselő, ezzel is hangsúlyozva az általa vélt helyzet súlyosságát.

Borítókép: Diana Iovanovici Șoșoacă, a román szélsőjobboldali SOS párt képviselője szájkosarat viselve tiltakozik az Ursula von der Leyen európai bizottsági elnöki tisztségéről szóló bizalmi szavazás előtt (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.