Tajvan elnöke, Lai Ching-te Hawaii-on tett rövid, de jelentős látogatása során egyensúlyt keresett a béke üzenete és az Egyesült Államok támogatásának biztosítása között. Az elnök a japán Pearl Harbor-i emlékműnél tett tisztelgéssel kezdte programját, ahol emlékeztetett arra, hogy a háború soha nem megoldás, és csak együttműködéssel lehet megakadályozni.
A béke felbecsülhetetlen, és a háborúban nincsenek győztesek. Együtt kell küzdenünk, hogy megelőzzük a konfliktusokat
– mondta Lai. A látogatás része egy nagyobb körútjának, amely a Marshall-szigeteket, Tuvalut és Palaút is érinti, Tajvan néhány megmaradt diplomáciai szövetségesét.
A látogatás időzítése nem véletlen: az Egyesült Államok éppen elnökváltás előtt áll, Donald Trump második adminisztrációjának kezdetével.
Lai igyekezett biztosítani az amerikai vezetést Tajvan elkötelezettségéről a demokrácia és a béke iránt. Kína keményen reagált Lai megjelenésére. A kínai külügyminisztérium elítélte a látogatást, és katonai gyakorlatokkal fenyegetett. Tajvan azonban nem mutatott hajlandóságot a meghátrálásra: a hadseregük videóüzenetben szólította fel a térség stabilitását veszélyeztető erőket, hogy ne próbálják elvenni a sziget demokráciáját.
Lai Hawaii-on a helyi kormányzati vezetőkkel, köztük Ingrid Larsonnal, az Amerikai Egyesült Államok Tajvan-ügyi irodájának igazgatójával is találkozott, valamint látogatást tett a helyi katasztrófavédelmi hivatalnál.
Beszédeiben a sziget polgárainak biztonságát és a nemzetközi szövetségek fontosságát hangsúlyozta. Miközben Tajvan számára létfontosságú az Egyesült Államok támogatása, Lai világossá tette, hogy a szigetország a demokrácia és a béke szimbólumaként kíván fellépni a nemzetközi színtéren.
Tajvan nemcsak egy demokrácia modellje, hanem a globális béke és stabilitás kulcsa
– mondta.
Borítókép: Lai Ching-te tajvani elnök Hawaii-on tett látogatásán. (Fotó: AFP)