Történelmi jogi lépések indulnak az éghajlatváltozás ügyében

A Nemzetközi Bíróság (ICJ) történetének legnagyobb perét kezdte tárgyalni, amely az éghajlatváltozás elleni küzdelemmel és a kis szigetállamok védelmével kapcsolatos jogi kötelezettségeket vizsgálja. A világ minden tájárólképviseltetik magukat országok és szervezetek a precedensértékű tárgyaláson.

2024. 12. 04. 10:47
Egy légi felvétel a Huaneng erőmű kéményéből felszálló füstöt mutat Huaj-an városában, Csiangszu tartományban, Kínában.
Egy légi felvétel a Huaneng erőmű kéményéből felszálló füstöt mutat Huaj-an városában, Csiangszu tartományban, Kínában. Fotó: NurPhoto via AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetközi Bíróság (ICJ), az ENSZ legfelsőbb bírósága, történelmi jelentőségű ügyet kezd tárgyalni: a bolygó éghajlatváltozás elleni védelmével kapcsolatos jogi kötelezettségek kérdését. Kéthetes tárgyalássorozat kezdődik, amelynek során 99 ország és több tucat nemzetközi szervezet képviselői mutatják be álláspontjukat. 

Ez a legnagyobb létszámú találkozó a közel nyolcvanéves intézmény történetében.

Az ügyet a csendes-óceáni Vanuatu szigetország kezdeményezte, amely az egyre emelkedő tengerszint miatt fennmaradásáért aggódik. Évtizedes lobbitevékenység után az ENSZ közgyűlése tavaly kérte az ICJ-től a véleményét az államok éghajlatváltozással kapcsolatos kötelezettségeiről. 

Vanuatu jogi csapata azt szeretné, hogy a bíróság megerősítse: a klímaváltozást okozó magatartás jogellenes.

A tengerszint emelkedése 2023-ig  globálisan átlagosan körülbelül 4,3 centiméter volt, a Csendes-óceán egyes részein azonban ennél is nagyobb mértékű. A világ 1,3 Celsius-fokkal melegedett az ipari forradalom előtti időkhöz képest. A kis szigetállamok képviselői hangsúlyozzák, hogy az éghajlatváltozás fenyegetést jelent számukra, 

és a gazdagabb országok nem veszik kellőképpen komolyan a válságot.

Az ICJ döntése nem kötelező érvényű, de jelentős precedenst teremthet és szolgálhat alapul más jogi eljárásokhoz, beleértve a belföldi pereket is. A tárgyalások előtt környezetvédelmi szervezetek is rendezvényeket szerveztek, felhíva a figyelmet a probléma sürgősségére.

A bíróság két kérdést vizsgál: milyen kötelezettségei vannak az államoknak a nemzetközi jog szerint az éghajlat és a környezet védelmében az ember által okozott üvegházhatású gázok kibocsátásával összefüggésben, és milyen jogi következményekkel járhat, ha a kormányok cselekedetei vagy mulasztásaik jelentősen károsítják az éghajlatot és a környezetet. 

Tüntetés a klímaválság ellen Helsinkiben
Éghajlatváltozás miatt tüntetnek Helsinkiben (Fotó: AFP)

A bíróság a tárgyalások előtt tájékoztatást kapott az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületétől (IPCC) a globális hőmérséklet-emelkedés tudományos hátteréről is. A per számos korábbi, az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére vonatkozó ítéletet követ. Az ICJ döntése jelentős hatással lehet a globális klímapolitika alakulására, és segíthet a felelősségvállalás és a cselekvés felgyorsításában.

Borítókép: Egy légi felvétel a Huaneng erőmű kéményéből felszálló füstöt mutat Huaj-an városában, Csiangszu tartományban, Kínában (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.