Különszámmal emlékezik a tíz évvel ezelőtti terrortámadásra a Charlie Hebdo

Egy teljes évtized telt el azóta, hogy egy algériai származású muszlim testvérpár rátámadt a Charlie Hebdo francia szatirikus magazin szerkesztőségére és megölt tizenkét embert. A lap most különszámmal emlékezik a tragédiára.

2025. 01. 07. 8:15
Falfestmény emlékeztet a Charlie Hebdo elleni merénylet áldozataira
Falfestmény emlékeztet a Charlie Hebdo elleni merénylet áldozataira Fotó: Hans Lucas via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2015. január 7-én egy algériai származású muszlim testvérpár, Sait és Cherif Kouachi berontott a Charlie Hebdo francia szatirikus magazin szerkesztőségébe, és vérengzést rendezett. A támadás során a testvérek hidegvérrel lelőtték a szerkesztőség tagjait, köztük neves újságírókat és karikaturistákat, valamint a helyszínre érkező rendőröket. Az incidensben tizenketten meghaltak és többen megsebesültek. A támadók elmenekültek a helyszínről.

A következő két napban egy harmadik támadó megölt négy zsidó túszt egy Párizs külvárosában lévő kóser szupermarketben. Ez a fegyveres egy videóban azt mondta, hogy a támadásokat összehangoltan, az Iszlám Állam nevében hajtották végre. Az elkövetők után hajtóvadászat indult, végül mindannyian a rendőrökkel vívott tűzpárbajban haltak meg.

A tragédia nemzetközi visszhangját növelte, hogy a két muszlim férfi nem csupán egy újság szerkesztősége, de gyakorlatilag a szólásszabadság intézménye ellen intézett támadást, annak közvetlen kiváltó oka ugyanis a lap által közölt Mohamed-karikatúra volt.

A Charlie Hebdo elleni támadás következményei messze túlmutattak a közvetlen tragédián, és mély nyomot hagytak a francia társadalomban és politikában. Az incidensre válaszul széles körű tüntetések törtek ki országszerte, rengetegen vonultak az utcára, hogy kifejezzék szolidaritásukat az áldozatokkal és kiálljanak a szólásszabadság mellett. A „Je suis Charlie” jelszó világszerte a szólásszabadság védelmének jelképévé vált.

Az eset nyomán Franciaországban és más európai országokban is felerősödtek a viták a vallási intoleranciáról, a szélsőségességről és a terrorizmus elleni intézkedések szükségességéről, ennek ellenére az ország és az Európai Unió vezetése a migrációs válság megoldása helyett továbbra is inkább a migránsok elosztására koncentrált.

Franciaország leghíresebb karikaturistáinak lemészárlása az al-Kaida és az Iszlám Állam által elkövetett szörnyű merényletek sorozatának kezdetét jelentette, amelyek a következő években több száz emberéletet követeltek Nyugat-Európában, ezen belül Franciaországban – mutat rá a France24 francia hírportál.

A Charlie Hebdo a támadás tizedik évfordulójára újabb karikatúrákkal és egy különszámmal készül, azonban a szerkesztőség életére máig napi szinten rányomja a bélyegét a támadás: a jelenlegi karikaturisták már egy titkos, szigorúan védett irodában dolgoznak.

Ma a Charlie Hebdo értékei – mint a humor, a szatíra, a véleménynyilvánítás szabadsága, az ökológia, a szekularizmus, a feminizmus, hogy csak néhányat említsek – még soha nem voltak ennyire veszélyben

– idézi a magazin szerkesztőjét, Laurent „Riss” Sourisseau-t a Reuters hírügynökség. Riss maga is jelen volt a támadáskor, vállon lőtték, de túlélte.

A szomorú évforduló alkalmából Emmanuel Macron francia elnök és Anne Hidalgo párizsi polgármester is megemlékeznek majd az áldozatokról a támadás helyszínén, illetve Franciaország-szerte számos megemlékezésre kerül sor, többen a közösségi oldalakon is felidézték a tragédiát.

Borítókép: Falfestmény emlékeztet a Charlie Hebdo elleni merénylet áldozataira (Fotó: Hans Lucas via AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.