Mutatjuk Trudeau kanadai kormányfő legkínosabb pillanatait + videó

Kanada miniszterelnöke számos botránnyal és kínos pillanattal váltotta ki a közvélemény figyelmét. Első ránézésre kifinomult és modern vezető benyomását keltheti, ám politikai karrierjét elhibázott megnyilvánulások, etikai vétségek és nemzetközi botrányok árnyékolják be. Cikkünkben részletesen bemutatjuk Justin Trudeau legkínosabb pillanatait, amelyek komoly kihívás elé állították a kanadai politikust.

2025. 01. 06. 17:03
Justin Trudeau kanadai miniszterelnök.
Justin Trudeau kanadai miniszterelnök. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Justin Trudeau neve mára egybeforrt a politikai vezetés és a kínos botrányok kettőségével. Az 51 éves miniszterelnök 2015 óta áll Kanada élén, és bár modern szemléletű, progresszív politikája sok támogatót hozott számára, hivatali idejét nemcsak döntései, hanem személyes hibái és elszólásai is meghatározzák. A következőkben sorra vesszük azokat az eseményeket, amelyek nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is felháborodást, sőt olykor nevetést váltottak ki.

Justin Trudeau számos botránnyal és kínos pillanattal váltotta ki a közvélemény figyelmét.
Justin Trudeau számos botránnyal és kínos pillanattal váltotta ki a közvélemény figyelmét (Fotó: AFP)

Justin Trudeau bizarr háborús kijelentése

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök februári varsói látogatása során nyelvbotlással került a figyelem középpontjába. Miközben a lengyel miniszterelnökkel, Donald Tuskkal tartott közös sajtótájékoztatót, Trudeau kijelentette:

Tudjuk, hogy Oroszországnak kell győznie ebben a háborúban. Elnézést, Ukrajnának kell győznie Oroszországgal szemben.

 Bár gyorsan korrigálta magát, a közösségi médiában azonnal felkapta a történetet a nyilvánosság. Sokan „Biden 2.0”-ként gúnyolták a kanadai kormányfőt.

A hiba különösen érzékeny időszakban történt, amikor Ukrajna folytatja harcát az orosz hadsereggel szemben, immár harmadik éve. Trudeau látogatásának célja az volt, hogy támogatást nyújtson Ukrajnának, és bejelentette, hogy Kanada közel hárommilliárd dollárnyi anyagi segítséget biztosít az országnak.

Vastaps egy náci kollaboránsnak

2023-ban a kanadai parlamentben vastapssal fogadták Jaroszlav Hunkát, egy 98 éves ukrán férfit, akiről később kiderült, hogy a második világháborúban a náci Németország Waffen–SS 14. gránátoshadosztályában, az úgynevezett „Galíciai Hadosztályban” szolgált. A férfit a házelnök különleges vendégként mutatta be, a demokrácia és szabadság harcosának nevezve. 

A parlament tagjai, köztük Justin Trudeau miniszterelnök is, állva tapsolták meg.

Az eset azonnal heves kritikát váltott ki Kanadában és nemzetközi szinten is. Trudeau elmondta, hogy ő nem volt tisztában Hunka szerepével a náci Németország hadseregében. Az ügy hatására Anthony Rota házelnök, aki Hunkát meghívta, lemondott posztjáról, elismerve felelősségét. A botrány jelentősen ártott Kanada nemzetközi megítélésének, különösen az ukrajnai konfliktus kapcsán, mivel az ország az ukránok egyik legfőbb nyugati támogatójának számít.

Az arcfestésbotrány

2019-ben világszerte óriási felháborodást váltott ki, amikor kiderült, hogy Justin Trudeau kanadai miniszterelnök több alkalommal is olyan sminket viselt, amely sötét bőrszínt utánoz. Ez a gyakorlat mélyen sértőnek és rasszistának számít, mivel történelmileg a fekete emberek kigúnyolására használták színházakban és egyéb szórakoztató előadásokban.

A legelső ismert eset 2001-ben történt, amikor Trudeau egy magániskolai bálon jelent meg, amely az „Arab éjszakák” tematikát követte. 

Az eseményen turbánt, hagyományos keleti ruhát viselt, és arcát, nyakát, valamint kezét is sötétre festette. 

Egy másik alkalommal, egy kenuzáshoz kapcsolódó rendezvényen szintén teljes testén sötét sminket használt. A botrányt tetézte, hogy később egy harmadik esetről is előkerült felvétel, amelyen Trudeau látható ugyanezzel a sértő öltözettel.

India-látogatás: nevetség tárgya és politikai botrány

Justin Trudeau 2018-as első hivatalos indiai látogatása nem a diplomáciai sikereiről, hanem a kínos baklövéseiről vált emlékezetessé. Az utazás alatt Trudeau és családja minden alkalommal rikító, tradicionális indiai ruhákban jelentek meg, amelyeket sokan eltúlzottnak és mesterkéltnek tartottak. 

Miközben az indiai politikai vezetők – köztük Narendra Modi miniszterelnök – egyszerű, formális öltözetet viseltek, Trudeau és családja színes, díszes öltözékben pózolt, amely sokak szerint nem az indiai kultúra tiszteletének, hanem egy félresikerült színjátéknak tűnt. 

A kanadai közvélemény mellett az indiai média is kritikával illette a miniszterelnököt, egyes kommentárok szerint Trudeau viselkedése „színházi paródiára” emlékeztetett. Az utazás legnagyobb botránya azonban nem a ruházatból, hanem a jelenlévők személyéből fakadt. 

Egy hivatalos eseményen Trudeau és több kanadai tisztviselő együtt fotózkodott Jaspal Atwal terroristával, aki korábban megkísérelte meggyilkolni Malkiat Singh Sidhu pandzsábi minisztert. 

Atwal részvétele a rendezvényen súlyos diplomáciai válságot idézett elő, mivel egy ilyen háttérrel rendelkező személy meghívása elfogadhatatlan volt. Az indiai hatóságok és a közvélemény felháborodása mellett Kanadában is komoly bírálatok érték Trudeau-t, amiért nem ellenőrizte megfelelően a delegáció meghívottjait.

Etikai botlások sora

Justin Trudeau miniszterelnöki pályafutását két jelentős etikai botrány is beárnyékolta, amelyek alaposan megtépázták politikai hitelességét. Az első eset 2017-ben történt, amikor kiderült, hogy Trudeau és családja egy luxusnyaralást töltött a milliárdos Aga Khan magánszigetén, a Bahamákon. Az etikai biztos megállapította, hogy a látogatás során Trudeau megszegte Kanada etikai szabályait, mivel az Aga Khan alapítványa hivatalosan lobbizott a kanadai kormánynál, így a vendéglátás elfogadása összeférhetetlenségnek minősült. 

Az eset tovább súlyosbította a helyzetet, hogy Trudeau magánhelikoptert is használt az utazáshoz, amelyet nem jelentett be megfelelően az etikai bizottságnak. 

A második, még súlyosabb botrány az SNC-Lavalin-ügyhöz kapcsolódik. 2019-ben az etikai biztos jelentésében megállapította, hogy Trudeau és csapata megpróbálták befolyásolni Jody Wilson-Raybould akkori főügyészt, hogy nyújtson különleges eljárást a montreali központú SNC-Lavalin építőipari cég számára. A vállalatot korrupcióval és vesztegetéssel vádolták egy líbiai szerződés kapcsán. Trudeau arra hivatkozott, hogy a célja a kanadai munkahelyek védelme volt, azonban a jelentés szerint nyomást gyakorolt a főügyészre, hogy megkerülje a törvényes eljárást. 

Az ügy politikai válsághoz vezetett, és Jody Wilson-Raybould, valamint Jane Philpott pénzügyminiszter is lemondott tisztségéről.

„Elbowgate” és más parlamenti botrányok

Justin Trudeau 2016-ban egy heves parlamenti vita során került kínos helyzetbe, amelyet később „Elbowgate”-ként emlegettek. Az események a kanadai parlamentben zajlottak, amikor az ellenzéki képviselők szándékosan akadályozták egy törvényjavaslat vitáját. Trudeau, láthatóan frusztráltan, odament a helyszínre, hogy segítse egyik párttársát eljutni a szavazóhelyére. 

Eközben mellkason könyökölt egy női képviselőt, Ruth Ellen Brosseau-t, aki a fájdalom és a zavar miatt kihagyta a szavazást. 

Az eset után Trudeau többször is nyilvánosan bocsánatot kért, hangsúlyozva, hogy nem állt szándékában senkinek ártani. Ennek ellenére az eset súlyos kritikákat váltott ki, és sokan azzal vádolták a miniszterelnököt, hogy nem tudja megfelelően kezelni az indulatokat feszült helyzetekben.

2023-ban Trudeau ismét a közvélemény fókuszába került a parlamentben tanúsított magatartása miatt. Az új házelnök, Greg Fergus beiktatásakor Trudeau nevetve nyújtotta ki a nyelvét és kacsintott Fergus felé, az ünnepi pillanathoz illő komolyság helyett könnyed, játékos viselkedést tanúsított. 

A jelenet gyorsan elterjedt a közösségi médiában, ahol sokan tiszteletlennek és méltatlannak nevezték Trudeau magatartását. 

Bár támogatói azzal védekeztek, hogy Trudeau csupán humoros és emberközeli akart lenni, az eset újabb példája lett azoknak a pillanatoknak, amelyek aláássák a miniszterelnök vezetői hitelességét.

A Bohemian Rhapsody és a brit monarchia

2022 szeptemberében, II. Erzsébet királynő temetése előtt két nappal, Justin Trudeau egy londoni luxushotel, a The Corinthia Hotel lobbyjában énekelte a Queen együttes ikonikus dalát, a „Bohemian Rhapsody”-t. Az esetről készült videó gyorsan elterjedt az interneten, és számos kritika érte a kanadai miniszterelnököt. 

Trudeau a brit királyi család iránti tisztelet kifejezése helyett láthatóan könnyed és szórakozott hangulatban vett részt egy esti összejövetelen, amelyet a kanadai delegáció tagjai szerveztek.

A videón Trudeau maroon színű pólót és sötét farmert viselve áll egy zongora mellett, miközben a híres Freddie Mercury-dalt énekli. A felvétel szerint több delegációtag, köztük a kísérő zenész is csatlakozott az alkalmi performanszhoz. A jelenet azonban nem aratott osztatlan sikert. Sokan tiszteletlennek és illetlennek tartották Trudeau viselkedését egy olyan gyászos esemény előtt, amely az Egyesült Királyság és a Nemzetközösség számára kiemelkedő jelentőségű volt.

A brit közvélemény különösen érzékenyen reagált az esetre, mivel sokan úgy vélték, Trudeau tette nem illeszkedik a gyászhoz, amely az egész nemzetet egyesítette. Egy kommentelő így fogalmazott: 

Az egyik legkínosabb pillanat Trudeau részéről. A britek aligha értékelik, hogy a kanadai miniszterelnök partit rendezett a szeretett királynőjük temetése előtt.

A kínos terpesz

2023-ban Justin Trudeau Dél-Koreában tett látogatása során ismét reflektorfénybe került, de nem politikai eredményei, hanem testbeszéde miatt. Egy hivatalos fotózás során, amely a koreai nemzetgyűlés elnökével, Kim Dzsin Pjóval készült, Trudeau egy szokatlan pózt vett fel, hogy kompenzálja a magasságkülönbséget. 

A videón látható, hogy Kim Dzsin Pjó a lábujjhegyére emelkedett, Trudeau pedig széles terpeszben állt.

A kanadai közvélemény egy része a jelenetet kínosnak és szégyenletesnek tartotta. Többen úgy vélték, hogy a miniszterelnök ezzel ismét lejáratta országát nemzetközi színtéren. 

Nem ez volt az első alkalom, hogy Trudeau testbeszéde váltott ki kritikát: korábban egy sor hasonló helyzetben keltett zavart vagy nevetést, például amikor a magasságkülönbségek vagy kézfogások miatt ügyetlen gesztusokat tett.

Borítókép: Justin Trudeau kanadai miniszterelnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.