A Közel-Kelet keresztény közösségei továbbra is számíthatnak a magyar kormányra

A magyar kormány továbbra is támogatja a Közel-Kelet keresztény közösségeit a helyben maradásban, ugyanis a kereszténység bölcsője keresztények nélkül teljesen elképzelhetetlen – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.

Forrás: MTI2025. 02. 28. 11:36
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszél az Alpine biatorbágyi beruházásának bejelentésén a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2025. február 27-én (Fotó: MTI/Kovács Attila)
Budapest, 2025. február 27. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszél az Alpine biatorbágyi beruházásának bejelentésén a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2025. február 27-én. Az Alpine 21 milliárd forint értékû fejlesztést hajt végre, ehhez a kormány több mint 3 milliárd forintos vissza nem térítendõ támogatást ad, ezzel száz új munkahely létesül. MTI/Kovács Attila Fotó: Kovács Attila Forrás: MTVA - Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap/Budapest, 2025. február 27. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszél az Alpine biatorbágyi beruházásának bejelentésén a Külgazdasági és Külügyminisztériumba
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárcavezető a Libanon jövője keresztény szemmel című konferencia megnyitóján kijelentette, hogy a világ most a veszélyek korában él, a közel-keleti helyzetnek ráadásul óriási kihatása van Közép-Európa biztonságára is, ezért Magyarország a térség békéjében, nyugalmában és stabilitásában érdekelt.

Kifejtette, hogy utóbbiban Libanonnak kitüntetett szerepe van, ráadásul az ország jelentős keresztény közösségnek ad otthont.

 

Ennek kapcsán pedig leszögezte, hogy Magyarország több mint ezeréves keresztény államként különös felelősséget érez a világ összes keresztény közösségéért, főleg azokért, amelyek nehézségekkel, üldöztetéssel néznek szembe.

És, sajnos, kijut nehézségből a Libanonban élő keresztényeknek is. Ezért fontos célunk, hogy segítsünk, fenntartsuk a segítséget a libanoni keresztény közösségek számára

 – mondta. 
Fontosnak nevezte annak elérését, hogy a közösség tagjai ne kényszerüljenek az otthonuk elhagyására. 

El kell érnünk, hogy azok a helyek, amelyek a keresztény közösségek otthonául szolgálnak már hosszú évszázadok óta, ne kereszténytelenedjenek el

 – fogalmazott. 
Szijjártó Péter szavai szerint ezért nem szabadna úgy segítséget nyújtani, hogy az végül ahhoz vezessen, hogy a keresztény közösségek elhagyják az otthonaikat, ezeket ehelyett helyben kell őket megerősíteni. Erre példaként említette, hogy a Hungary Helps program dollártízmilliókat költött eddig arra, hogy a közel-keleti, azon belül a libanoni keresztény közösségek is az otthonaikban tudjanak maradni. – Ehhez beruházásokra van szükség, hogy legyen munkahely. Ehhez iskolákra van szükség, hogy legyen hol tanulnia a gyerekeknek. Ehhez szociális, egészségügyi intézményekre van szükség. És templomokra van szükség, hogy az emberek meg tudják élni a hitüket. Munkahelyek, iskolák, kórházak, templomok – sorolta.

Erre van szükség, és az elmúlt hét esztendő során a magyar kormány 38 olyan programot hajtott végre Libanonban, amelyek erre irányultak. 38 fejlesztési program, csaknem húszmillió dollárért, amelynek keretében talán a legbüszkébbek arra lehetünk, hogy kis híján száz ősi keresztény templom felújítására is sort kerítettünk

 –  tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy Magyarország készen áll ezen program folytatására. 
A miniszter kulcskérdésnek nevezte Libanon és az ottani kereszténység jövője szempontjából azt, hogy mikor térnek haza az országban tartózkodó szíriai menekültek, akiknek az ellátása óriási terhet jelent. Elmondta, hogy több mint tíz éven át hallgatta azt az európai kollégáitól, hogy ha Bassár el-Aszad szíriai elnök megbukik, akkor gyorsan javulni fog a helyzet. 

– Most Aszad elment, ezért én azt gondolom, hogy itt az ideje, hogy a nemzetközi közösség elősegítse a Libanonba áttelepült szíriaiak hazatérését – húzta alá.

Az ehhez szükséges politikai, biztonsági, gazdasági körülményeket meg kell teremteni. Ideje a politikai korrektséget félretenni, s őszintén, nyíltan beszélni erről a kérdésről, és Libanon válláról ezt a hatalmas terhet levenni

 – jelentette ki. 
Végezetül pedig közölte, hogy a mostani konferencia célja egy olyan mechanizmus létrehozása, amely hosszú távon segítené Libanon fejlődését úgy, hogy ebből a keresztény közösségek a legnagyobb részt vállalhassák.

Ehhez természetesen forrásokra van szükség. Mi készen állunk rá, hogy ehhez hozzáadjunk. Reméljük, hogy a libanoni diaszpóra tagjai, a gazdasági élet képviselői, libanoni intézmények, szervezetek, illetve a külföldi szereplők is meg fogják tenni a maguk hozzájárulását, és ez a Libanont hosszú távon támogató mechanizmus létre tud jönni. A magunk részéről mindenesetre örömmel vállaljuk ezen mechanizmus titkárságának működtetését itt, Budapesten

 – összegzett.
 

Borítókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (Fotó: MTI/Kovács Attila)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.