Az európai védelem helyzetéről szóló, egynapos nem hivatalos uniós csúcstalálkozót követően, hétfő éjszakai sajtótájékoztatóján António Costa hangsúlyozta: a találkozón – melyen részt vett Mark Rutte NATO-főtitkár és Keir Starmer brit miniszterelnök is – a tagállami vezetők egyetértettek abban, hogy további befektetéseket kell eszközölni a védelmi iparba a katonai kapacitás javítása érdekében, erősíteni kell a katonai mobilitást és a stratégiai partnerségi kapcsolatokat.
Közölte: a védelem és a védelmi kiadások kérdése fontos téma lesz a 2027 utáni hétéves uniós költségvetés vitája során.
Nem lehet azonban várni annak elfogadására, gyorsabb cselekvésre van szükség a fejlődés és a versenyképesség javítása érdekében
– szögezte le az Európai Tanács elnöke.
Aláhúzta: az EU-nak védelmi szempontból stratégiai partnere a NATO, az Egyesült Államok pedig barátja és szövetségese. Az Európai Tanács tagjai a transzatlanti kapcsolatokról tartott vita során az EU és az Egyesült Államok közötti, „mélyen gyökerező" partnerség fenntartásának fontosságát hangsúlyozták – tette hozzá.
A tagállami vezetők „egyetértettek abban, hogy amikor problémák vetődnek fel, az EU érdekeinek védelme és értékeinek fenntartása mellett a megoldásokra kell törekedni” – fogalmazott.
Hangsúlyozta továbbá, hogy az Egyesült Királyság az EU természetes partnere. A felek közösen sokat tehetnek a védelem erősítése, valamint a globális kihívások kezelése érdekében.
A vezetők megerősítették elkötelezettségüket Ukrajna támogatása mellett és leszögezték: az EU továbbra is segítséget nyújt Kijevnek „ameddig arra szükség van, bármibe is kerül” – mondta Costa.
Kérdésre válaszolva közölte: azzal kapcsolatban, hogy Donald Trump amerikai elnök ellenőrzést szerezne Grönland felett, az EU-tagállamok teljes támogatásukat és szolidaritásukat fejezték ki Dániával, és emlékeztettek a nemzetközi jog vonatkozó elveire.
Dánia területi egységének megőrzése alapvető fontosságú a tagországok számára
– húzta alá az Európai Tanács elnöke.
Olaf Scholz német kancellár távozáskor azt mondta, erősíteni kell az európai védelmi ipart, valamint elismerte: az EU közös védelmi politikájának problémája a széttagoltság és az átfogó közös védelmi programok hiánya.
Ennek meg kell változnia. Meg kell változtatnunk a vásárlás módját
– fogalmazott.
Azt, hogy Donald Trump amerikai elnök további segélyért cserébe azt kérte Ukrajnától, hogy lássa el ritkaföldfémekkel az Egyesült Államokat, Scholz úgy kommentálta:
ez nagyon önző, nagyon énközpontú lenne.
Kijelentette továbbá: Európa elég erős ahhoz, hogy saját érdekeit érvényesítse az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi tárgyalásokon.
Az Európai Unió erős. Minden lehetőségünk megvan arra, hogy biztosak legyünk saját érdekeink védelme felől
– tette hozzá nyilatkozatában a német kancellár.
Luc Frieden luxemburgi kormányfő a tanácskozás végén közzétett üzenetében azt írta: „A világ változik, Európa számos geopolitikai kihívással néz szembe.”
Az európai biztonság és védelem elengedhetetlen, e téren pedig az európai egység fontosabb, mint valaha
– emelte ki Frieden.
Petteri Orpo finn kormányfő a tanácskozás után azt mondta, Európa védelmét a lehető leggyorsabban meg kell erősíteni. Mivel Oroszország állandó fenyegetést jelent, az Európai Uniónak hiteles elrettentő képesség megteremtésére van szüksége.
Már nem engedhetjük meg magunknak, hogy tétlenkedjünk
– tette hozzá a finn miniszterelnök.
Borítókép: António Costa, az Európai Tanács elnöke (Fotó: AFP)