A brit kormány egy titkos rendelettel próbálja rákényszeríteni az Apple-t, hogy hátsó kaput hozzon létre az iCloud titkosított adattárolásához. A döntés világszerte érintené a felhasználók adatait, mivel a brit titkosszolgálatok teljes hozzáférést követelnének az Apple-felhasználók feltöltött tartalmaihoz. A követelést az Egyesült Királyság 2016-os „Megfigyelési Jogosultságok Törvénye” alapján fogalmazták meg, amely a titkosszolgálatok számára széles körű jogosultságokat biztosít.
![Az Apple nem hajlandó engedni a brit kormánynak az iCloud adattárolásával kapcsolatban.](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/iEdM65DECO5L7cJ1O4A3IfAs-JwMWPyywA82bAzfuL0/fit/1200/858/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzA5YzI4ZDk2N2Y0OTQ3NTE5MzEzNjBkYzA4YmU3N2U2.jpg)
(Fotó: NurPhoto via AFP)
Az Apple visszautasítja a hátsó kaput
A vállalat forrásai szerint az Apple inkább megszüntetheti az iCloud titkosított tárolását az Egyesült Királyságban, semmint hogy teljesítse a kormányzati követeléseket. A lépés egyértelmű üzenet lenne a felhasználók számára: az Apple nem hajlandó kompromittálni a titkosítást.
Ha azonban az Egyesült Királyság sikerrel jár, más országok – például Kína – is hasonló követelésekkel léphetnének fel.
A Washington Post beszámolója szerint az Egyesült Királyság kormánya a „Technikai Kötelezettségi Határozat” nevű titkos rendelettel próbálja kikényszeríteni az Apple együttműködését. A törvény értelmében az érintett vállalatoknak tilos nyilvánosságra hozniuk az ilyen követeléseket, így az Apple hivatalosan nem kommentálhatja az ügyet.
Küzdelem a titkosításért
Az Apple 2022-ben vezette be az Kibővített Adatvédelmi Funkció nevű biztonsági szolgáltatást, amely opcionális végponti titkosítást biztosít az iCloud számára. A brit és amerikai hatóságok azonban régóta elleneznek minden olyan intézkedést, amely akadályozhatja a nyomozásokhoz való hozzáférésüket.
A brit titkosszolgálatok szerint a titkosítás megnehezíti a terroristák és bűnözők elleni fellépést, míg az Apple és más techcégek arra figyelmeztetnek, hogy egy hátsó kapu a felhasználók tömeges megfigyeléséhez és visszaélésekhez vezethet.
Az ügy tágabb geopolitikai következményekkel is járhat. Az Egyesült Királyság tagja az úgynevezett „Öt Szem” hírszerzési szövetségnek, amely az Egyesült Államokkal és más angolszász országokkal működik együtt. Egy ilyen hátsó kapu nemcsak a brit titkosszolgálatoknak, hanem az amerikai partnereknek is hozzáférést biztosíthatna a globális Apple-felhasználók adataihoz.
Bár az Apple fellebbezhet a brit kormány döntése ellen, az eljárás alatt nem halaszthatja el a megfelelést.
A vállalat számára így a lehetséges kimenetelek közé tartozik az Egyesült Királyság piacáról való részleges visszavonulás vagy a titkosított adattárolás megszüntetése. Ha az Apple meghátrál, az a digitális adatvédelem globális visszaszorulását jelentheti.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)