A szíriai születésű Nader Akkad – az első az országban, akit a belügyminisztérium olasz imámként ismert el – úgy vélte, az integrációs nehézségeket a migráció robbanásszerűen súlyosbította. Hangoztatta:
Az integráció nem összeegyeztethető az illegális migrációval. A migrációnak nagyon is ellenőrzöttnek kell lenni, a lehető legnagyobb kontrollt igényel. Máskülönben káoszba fullad az egész.
Ahmad Ejaz, a római mecset tanácsadói testületének tagja az MTI-nek elmondta, jelenleg több mint 2,5 millió muszlim él Olaszországban. A többség szunnita, négy százalék a síiták aránya. Az iszlám a második legnagyobb vallás a katolikus után Olaszországban.
Az 1995-ben megnyitott római mecset Európában a legnagyobb, és az egyetlen, amelyet az olasz állam imahelyként ismert el. Ennek ellenére az országban további több mint nyolcszáz úgynevezett iszlám kulturális központ működik, amelyeket szabálytalanul mecsetként használnak.
Ahmad Ejaz megjegyezte, az utóbbiak fele nem felel meg az iszlám előírásainak, a hatóságok diktálta biztonsági követelményeknek: ezeket a mecsetnek kikiáltott központokat olyan személyek vezetik, akik saját magukat kinevezték imámnak, nem beszélnek olaszul, nem ismerik az olasz kultúrát, valamint a fundamentalizmust terjesztik.
Kifejtette, akár az északi Lombardiában vagy a déli Szicíliában, főleg a vidéki városokban elterjedt gyakorlat, hogy a muszlim közösségek – bangladesiek, marokkóiak, pakisztániak, tunéziaiak, algériaiak, szenegáliak – amint csoportot alkotnak, rögtön „mecsetet” nyitnak, melyeket sem az állam, sem a római mecset nem ismer el.
Ahmad Ejaz szerint megoldást az olasz állam és az iszlám közötti megállapodás jelenthet, amely többek között szabályozhatja az imámok képzését is.
Elmondta, a radikalizálódással szemben a római mecset közössége megpróbál jelen lenni az iskolákban, a börtönökben.
Sokat dolgozunk a muszlim fiatalokkal. A radikalizálódás általában vagy a börtönökben következik be, vagy a közösségi felületeken. Oktatással, neveléssel próbálunk fellépni, azt hangsúlyozva, hogy Olaszország nem hitetlenek országa, hanem baráti ország, ahol az iszlám élni tud
– fejtette ki.
Borítókép: A római mecset (Fotó: AFP)