Az integráció nem összeegyeztethető az illegális migrációval a római imám szerint

Az Európában történő terrorista merényletek az integráció kudarcát bizonyítják. Az illegális bevándorlás nem szolgálja az integrációt, amelynek feltétele az ellenőrzött migráció – hangoztatta Nader Akkad, a Rómában működő legnagyobb európai mecset imámja az MTI-nek.

Forrás: MTI2025. 02. 18. 13:12
A római mecset Fotó: Anadolu via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az imám szerint az európai városokban, többek között a Münchenben február 13-án elkövetett terrorista merénylet az olasz főváros százhúszezres muszlim közösségét is foglalkoztatja.

– Amikor értesülünk, hogy fiatal muszlim követ el merényletet, többszörös szomorúság tölti el a szívünket. Olyan fiatalokról van szó, akiket hamis ideológia vezet erőszakra, terrorizmusra. Kudarc ez az integrációt keresők szempontjából, és kudarc az elkövető számára, hiszen azt bizonyítja, hogy képtelen volt az integrációra. Bennünket arra kötelez, hogy még többet dolgozzunk, még jobban odafigyeljünk közösségünk tagjaira, vegyük észre gyenge pontjaikat. A vallási radikalizálódással szembeni programokra van szükség – hangsúlyozta Nader Akkad arra utalva, hogy a németországi gázolásos merényletet egy 24 éves afgán menedékkérő követte el.

A szíriai születésű Nader Akkad – az első az országban, akit a belügyminisztérium olasz imámként ismert el – úgy vélte, az integrációs nehézségeket a migráció robbanásszerűen súlyosbította. Hangoztatta: 

Az integráció nem összeegyeztethető az illegális migrációval. A migrációnak nagyon is ellenőrzöttnek kell lenni, a lehető legnagyobb kontrollt igényel. Máskülönben káoszba fullad az egész.

Ahmad Ejaz, a római mecset tanácsadói testületének tagja az MTI-nek elmondta, jelenleg több mint 2,5 millió muszlim él Olaszországban. A többség szunnita, négy százalék a síiták aránya. Az iszlám a második legnagyobb vallás a katolikus után Olaszországban.

Az 1995-ben megnyitott római mecset Európában a legnagyobb, és az egyetlen, amelyet az olasz állam imahelyként ismert el. Ennek ellenére az országban további több mint nyolcszáz úgynevezett iszlám kulturális központ működik, amelyeket szabálytalanul mecsetként használnak.

Ahmad Ejaz megjegyezte, az utóbbiak fele nem felel meg az iszlám előírásainak, a hatóságok diktálta biztonsági követelményeknek: ezeket a mecsetnek kikiáltott központokat olyan személyek vezetik, akik saját magukat kinevezték imámnak, nem beszélnek olaszul, nem ismerik az olasz kultúrát, valamint a fundamentalizmust terjesztik.

Kifejtette, akár az északi Lombardiában vagy a déli Szicíliában, főleg a vidéki városokban elterjedt gyakorlat, hogy a muszlim közösségek – bangladesiek, marokkóiak, pakisztániak, tunéziaiak, algériaiak, szenegáliak – amint csoportot alkotnak, rögtön „mecsetet” nyitnak, melyeket sem az állam, sem a római mecset nem ismer el.

Ahmad Ejaz szerint megoldást az olasz állam és az iszlám közötti megállapodás jelenthet, amely többek között szabályozhatja az imámok képzését is.

Elmondta, a radikalizálódással szemben a római mecset közössége megpróbál jelen lenni az iskolákban, a börtönökben. 

Sokat dolgozunk a muszlim fiatalokkal. A radikalizálódás általában vagy a börtönökben következik be, vagy a közösségi felületeken. Oktatással, neveléssel próbálunk fellépni, azt hangsúlyozva, hogy Olaszország nem hitetlenek országa, hanem baráti ország, ahol az iszlám élni tud

– fejtette ki.

 

Borítókép: A római mecset (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.