A jeruzsálemi miniszterelnöki hivatal hétfői közleménye szerint a két politikus vasárnap este beszélt egymással telefonon. Netanjahu gratulált Merznek a választási győzelemhez.
Merz közölte, hogy hivatalos látogatásra hívja Németországba Netanjahut, annak ellenére, hogy az izraeli kormányfő ellen elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság.
Izrael nem részese a bíróság statútumának, de Németország igen. Az izraeli kormány visszautasította a hágai bíróság állításait.
Abszurd elképzelés, hogy egy izraeli miniszterelnök nem látogathat el a Német Szövetségi Köztársaságba
– mondta Merz egy sajtótájékoztatón. Hozzátette: meg fogják találni annak a módját, hogy a letartóztatást elkerülve látogathasson el Németországba.
Friedrich Merz kiemelte, botrányosnak tartja a Nemzetközi Büntetőbíróság azon döntését, amelyben háborús bűnössé nyilvánított egy miniszterelnököt.
A Die Linke nevű baloldali német párt „katasztrofálisnak” nevezte, hogy Merz németországi látogatásra hívta meg Benjámin Netanjahut és azzal vádolta meg Merzet, hogy kettős mércét alkalmaz. Jan van Aken, a párt társvezetője Merz kijelentéseire reagálva azt mondta: Németország mindig is ragaszkodott ahhoz, hogy a nemzetközi letartóztatási parancsokat végre kell hajtani.
Ha Vlagyimir Putyin Németországba jön, akkor a vele szemben kiadott letartóztatási parancsot végre kell hajtani, és ugyanez vonatkozik Netanjahura is
– tette hozzá Aken.
Borítókép: Friedrich Merz (Fotó: MICHAEL KAPPELER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)