Hatalmi játszmák árnyékában – a USAID legrosszabb projektjei

A USAID eredetileg humanitárius segélyszervezetként jött létre, mára azonban a kormányzati pazarlás, a korrupció és az ideológiai befolyásolás egyik legismertebb szimbólumává vált – írta közösségi oldalán Kovács Zoltán.

2025. 02. 20. 15:23
KOVÁCS Zoltán
Kovács Zoltán államtitkár Fotó: Kocsis Zoltán Forrás: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A USAID eredetileg humanitárius segélyszervezetként jött létre, mára azonban a kormányzati pazarlás, a korrupció és az ideológiai befolyásolás egyik legismertebb szimbólumává vált – írta közösségi oldalán Kovács Zoltán. A nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár emlékeztetett: „miközben az amerikai polgárok a Demokrata Párt elhibázott gazdaságpolitikája miatt egyre nagyobb anyagi terhekkel küzdenek, a liberális elit adómilliárdokat szór el olyan projektekre, amelyek kizárólag a saját politikai érdekeiket szolgálják. Az égető humanitárius problémák kezelése helyett a USAID propagandát, politikai beavatkozást és társadalmi mérnökösködést finanszíroz”.

Az államtitkár emlékeztetett: a USAID hatalmas összegeket költött ideológiai programokra, amiket humanitárius segítségnek álcázott. A nemzetközi segélyprogramok helyett például:

  • Írországban olyan színházi előadásokat finanszírozott, amelyek a „diverzitás, egyenlőség és befogadás” (DEI) ideológiáját terjesztik;
  • Kolumbiában transzneműséget népszerűsítő operát finanszírozott; 
  • Guatemalában LMBT-projekteket segített, amik a nemváltást népszerűsítették. 

Kovács Zoltán megjegyezte, ezek a programok nem a szegénység csökkentését vagy a stabilitás növelését szolgálták, hanem az amerikai belpolitikai viták exportálását, figyelmen kívül hagyva az érintett országok valós igényeit. Mindezt az amerikai adófizetők pénzéből finanszírozták, miközben a globális válságok megoldatlanok maradtak.

A USAID nemcsak pazarlóan költekezett, hanem bizonyítottan támogatott gyanús szervezeteket is, köztük szélsőséges csoportokhoz köthető entitásokat

– emelte ki a politikus. Mint mondta, a Trump-kormányzat vizsgálatai feltárták, hogy az ügynökség milliárdokat utalt nonprofit szervezeteknek, amelyek kapcsolatban álltak terroristákkal, és hogy az általa biztosított segélyek egy része végül az al-Kaida harcosainak kezébe került Szíriában.

Az afganisztáni fejlesztési program is botrányba fulladt: a USAID az illegális drogkereskedelem visszaszorítását célozta, ám végül a tálibok heroingyártását segítette elő.

Ezek az esetek egyértelmű mintázatot mutatnak: a USAID pénzszórása nem stabilizálja a nemzeteket, hanem a korrupciót és a káoszt táplálja.

Az államtitkár hozzátette, a szervezet dollármilliárdokat pazarolt el elhibázott projektekre, rosszul kezelt segélyekre és megkérdőjelezhető pénzügyi döntésekre, gyakran kézzelfogható eredmény nélkül. Néhány kirívó példa:

  • 6 millió dollár Egyiptom turizmusának támogatására– miközben az ország gazdasági instabilitása a fő probléma, nem a turisták hiánya;
  • milliós támogatás az EcoHealth Alliance-nek, amely részt vett a vitatott vuhani laboratóriumi kutatásokban, felvetve a kérdést: léteztek-e egyáltalán megfelelő ellenőrzési mechanizmusok?;
  • humanitárius segítség helyett a USAID személyre szabott fogamzásgátló eszközöket és születésszabályozási programokat finanszírozott a fejlődő országokban – miközben az alapvető egészségügyi ellátásra és életmentő beavatkozásokra nem maradt forrás.

A USAID újra és újra jutalmazza a kudarcot, még több pénzzel – ez a felelőtlen költekezési minta túl sokáig maradt kihívás nélkül. Az ügynökség hosszú időn keresztül egy ellenőrizetlen pénznyelő volt, ami ideológiai programokat, elhibázott projekteket és veszélyes politikai beavatkozásokat finanszírozott a „humanitárius segély” ürügyén. Mindezt szinte teljes kontroll nélkül, miközben senki nem vonta felelősségre a döntéshozókat az amerikai adófizetők milliárdjainak elköltéséért – emlékeztetett Kovács Zoltán. Hozzátette: 

Ennek a korszaknak azonban vége. Donald Trump elnöksége alatt a USAID finanszírozását befagyasztották, és az ügynökség végre közvetlen ellenőrzés alá került. A felelőtlen költekezést leállították, és évtizedek után először a USAID vezetésének is számot kellett adnia a működéséről.

Most, hogy az ügynökség pénzügyi hanyagsága napvilágra került, a kérdés már nem az, hogy miként lehetne megreformálni, hanem hogy egyáltalán szükség van-e rá. Ahogy az audit folytatódik, egy dolog biztos: a USAID árnyékban való működésének vége – zárta sorait az államtitkár. 

Borítókép: Kovács Zoltán (Fotó: MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.