A Kreml élesen bírálta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök követelését, miszerint Ukrajna számára nukleáris fegyvereket kellene biztosítani, ha a háború után nem kap azonnali NATO-tagságot. Dmitrij Peszkov, Vlagyimir Putyin szóvivője hangsúlyozta, hogy az ilyen kijelentések a „józan ész határát súrolják”, és veszélyes precedenst teremthetnek.
Van egy érvényes nukleáris non-proliferációs rezsim, és reméljük, hogy Európában még mindig van némi józan ész az ilyen kérdések megvitatásával kapcsolatban
– fogalmazott Peszkov. A Kreml álláspontja szerint a nyugati politikai vezetés sok kívánnivalót hagy maga után, de bíznak benne, hogy még felismerik az efféle elképzelések veszélyességét.
Ukrajna alternatív biztonsági garanciát kérne
A brit Piers Morgan újságíróval készült interjúban Zelenszkij kifejtette, hogy Ukrajnának szüksége lehet egy alternatív védelmi csomagra, ha a NATO-csatlakozás tovább késik.
Adjátok vissza a nukleáris fegyvereinket, adjatok erős rakétarendszereket, segítsetek egy egymilliós hadsereg felállításában
– mondta az ukrán elnök. Ukrajna az 1994-es Budapesti Memorandum keretében mondott le a Szovjetunió összeomlása után örökölt nukleáris arzenáljáról.
Moszkva figyelmeztet a veszélyekre
A Kreml nem először kritizálta Ukrajna és a Nyugat katonai együttműködését, de az atomfegyverek kérdését különösen veszélyesnek tartja. Peszkov hangsúlyozta, hogy az ilyen javaslatok nemcsak a regionális, hanem a globális biztonságot is fenyegetik.
Egy ilyen forgatókönyv teljesen elfogadhatatlan
– mondta az orosz szóvivő. Közben Ukrajna továbbra is jelentős katonai kihívásokkal néz szembe. Zelenszkij az interjúban elismerte, hogy az ukrán erők számára jelenleg nem reális cél az összes oroszok által elfoglalt terület visszaszerzése. A harcok Kelet-Ukrajnában és az északkeleti Harkivi régióban is folytatódnak, ahol az orosz hadsereg újabb területeket foglalt el.
A nyugati hatalmak eddig nem reagáltak hivatalosan Zelenszkij nukleáris fegyverekre vonatkozó kijelentéseire.
A NATO vezetése ugyanakkor korábban is hangsúlyozta, hogy Ukrajna NATO-tagsága csak hosszú távon képzelhető el, és az ország számára a legfontosabb rövid távú cél a védelem megerősítése. Miközben Ukrajna a további katonai támogatásért küzd, az Egyesült Államokban és az Európai Unióban is felmerültek az orosz–ukrán háború folytatásával kapcsolatos aggodalmak.
Peszkov szerint Kijevnek kellene kezdeményeznie a béketárgyalásokat, de Moszkva ezt Zelenszkij „üres szavainak” tartja, hiszen az ukrán elnök 2022-ben rendeletben zárta ki a közvetlen tárgyalásokat Putyinnal.
Bár Donald Trump visszatérése a Fehér Házba új lendületet adhat a béketárgyalásoknak, a Kreml álláspontja változatlan: Ukrajna nukleáris fegyverekhez jutása elfogadhatatlan és veszélyes lenne a globális biztonság szempontjából.
Borítókép: Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. (Fotó: Gavriil Grigorov/POOL/AFP)