Milliárdokkal támogattak iszlamista szervezeteket a svéd adófizetők pénzéből

Egy jelentés szerint a svéd adófizetők több mint húsz év alatt közel kétmilliárd svéd koronával támogatták az iszlamista szervezeteket.

Forrás: V4NA2025. 02. 01. 17:21
korán, iszlám, muszlim, illusztráció (Forrás: Pexels)
Illusztráció
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2024 őszén tette közzé a svéd parlamenti nyomozószolgálat a jelentését, amely szerint közel kétmilliárd svéd koronát költöttek számos iszlamista szervezetre.

Összesen nem kevesebb, mint 14 különböző állami szervezettől kaptak támogatást iszlamista szervezetek Svédországban – hosszú éveken keresztül.

A legnagyobb támogatott iszlamista szervezet az Ibn Rushd tanulmányi egyesület, amelyet több forrásból is támogattak a svéd adófizetők pénzéből. Mindezt annak ellenére, hogy a különböző hatóságok és szervezetek többször figyelmeztettek támogatási csalásra, szélsőségek finanszírozására, valamint antiszemita és homofób üzenetek terjesztésére az Ibn Rushd kapcsán – írja a Document norvég hírportál, hívta fel rá a figyelmet a V4NA nemzetközi hírügynökség. 

Az Ibn Rushd által meghívott felszólalók és előadók között volt például Juszuf al-Qaradawi, a Muzulmán Testvériséghez kötődő egyik kiemelkedő „gondolkodó”, aki köztudottan támogatja az öngyilkos merényleteket.

A szervezetet 2023-ban a Folkbildningsradet (a tanulmányi egyesületek és népfőiskolák finanszírozásának elosztásáért felelős tanács) vizsgálta, amelynek következtében a következő évben elvesztette állami támogatását. A szervezetet most felszámolják, de a kérdések továbbra is megválaszolatlanok maradnak:

Hogyan jutott idáig? Hová ment a pénz, és ki hozta a döntéseket?

A jelentés fontos pontja a szociáldemokraták és az iszlamista szervezetek közötti szoros kapcsolat. A Szociáldemokrata Párt Tro & Solidaritet nevű szervezete már 2002-ben megállapodást kötött a Svéd Muszlim Tanáccsal. A megállapodás nagyobb muszlim befolyást ígért a politikában és a kormányban. A kritikusok azt állították, hogy ez megnyitotta az utat az olyan szervezetek előtt, mint az Ibn Rushd, hogy a kormányzati finanszírozás kulcsfontosságú kedvezményezettjeivé váljanak.

Maria Graner, a Folkbildningradet korábbi, szociáldemokrata főtitkára egyébként korábban megvédte az Ibn Rushdot a kritikák ellen. 2020-ban visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint a pénzeszközöket szélsőségességre és szervezett bűnözési hálózatokra használták volna fel, és a szervezetet a társadalom számára fontosnak nevezte.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.