A férfi menedékkérőként lépett be az országba, de menedékkérelmét valószínűleg elutasították. Ugyanakkor megállapították, hogy jelenleg nem lehet kitoloncolni, ezért az országunkban maradhatott – mondta a bajor belügyminiszter. Sajtóértesülések szerint az afgán gyanúsított ideiglenes tartózkodási engedélyt kapott, és állítólag iszlamista irányultságú üzeneteket tett közzé.
A Süddeutche Zeitung tudósítása szerint Joachim Hermann az elkövetőről elmondta:
Eddig úgy tudjuk, hogy kábítószerrel és bolti lopással foglalkozott, de a nyomozás jelenlegi állása szerint eddig nem volt bizonyíték erőszakos cselekményre. Ennek kivizsgálása azonban még folyamatban van.
Herrmann szerint a férfi valószínűleg nem tervezte meg, hogy ezen az eseményen kezd támadásba.
Jelen pillanatban tulajdonképpen azt feltételezzük, hogy az itteni célcsoport, az áldozatok ennek a demonstrációnak a soraiból kerültek ki, inkább véletlen volt, de ezt is ki kell vizsgálni
– mondta a belügyminiszter.
Sajtóértesülések szerint a müncheni Solln városrészben lévő egyik lakóházban, ahol a 24 éves afgán Fahrad N. lakott, házkutatást tartottak.
Megváltozott a hangnem
Kemény bánásmódra szólított fel Nancy Faeser szövetségi belügyminiszter a feltételezett müncheni merényletet követően.
A feltételezett elkövető ismét egy afganisztáni fiatalember
– mondta az SPD politikusa Berlinben.
A válasz csak ez lehet: a jogállamnak maximális szigorral kell fellépnie.
Faeser hangsúlyozta, hogy a szövetségi kormány megszigorította az erőszakos bűnözők kitoloncolására és a további kitoloncolásokra vonatkozó törvényeket. Most ezeket a legnagyobb szigorral kell végrehajtani. Korábban Olaf Scholz szintén azt mondta, hogy minden eszközzel fel kell lépni az elkövető ellen, a gyanúsítottat meg kell büntetni és el kell hagynia az országot. A német kancellár korábban nem lépett fel erőteljesen a németországi migrációs problémák kapcsán, most tőle szokatlan módon szigorú fellépést sürgetett az afgán elkövető ellen.
Krízisvonalat hoztak létre az érintetteknek
A támadásban érintettek számára ingyenes krízisvonalat hoztak létre. Aki sürgősen pszichológiai segítségre szorul, az a felső-bajorországi pszichiátriai krízisszolgálathoz fordulhat – jelentette be csütörtökön Judith Gerlach egészségügyi miniszter.
Amint arról korábban beszámoltunk, migráns hajtott a tömegbe Münchenben. A jelentések legalább 28 sérültről írtak, köztük gyerekekről is. A sérülteket több müncheni kórházba szállították.
Borítókép: Tömegbe hajtott autójával egy afgán férfi Münchenben. (Fotó: Anadolu via AFP/2025 Anadolu)