A közép-amerikai ország vezetője úgy fogalmazott: „Javasoltuk az Egyesült Államoknak, hogy helyezze át börtönrendszere egy részét” – írta a bűnözéssel szembeni kemény álláspontjáról ismert államfő az X közösségi oldalon.
Kifejtette:
A díj meglehetősen szerény lenne az Egyesült Államok számára, de számunkra jelentős, és lehetővé tenné az ország teljes börtönrendszerének finanszírozását.
Az amerikai külügyminiszter Bukelével a fővárosban, San Salvadorban folytatott megbeszélését követően azt mondta:
Soha egyetlen ország sem tett még ilyen baráti ajánlatot. Mélységesen hálásak vagyunk. Beszéltem erről Trump elnökkel.
Rubio különösen a Salvadorból származó Mara Salvatrucha (MS–13) és a venezuelai Tren de Aragua bűnbandákat említette, amelyek az Egyesült Államokban is tevékenykednek, és egyes tagjainak amerikai állampolgárságuk van. Donald Trump korábban bejelentette, hogy tömegesen akarja az országból kitoloncolni az illegális bevándorlókat, továbbá mintegy harmincezer embert akar a kubai Guantánamo-öbölben lévő amerikai katonai bázison felállított börtönbe szállítani.
Bukele elnököt tavaly a szavazatok több mint nyolcvan százalékával újraválasztották, főként a bandák elleni radikális harcának köszönhetően, amely az emberi jogi szervezetek fenntartásai ellenére csökkentette a bűnözést az országban.
Tavaly felavatta Latin-Amerika legnagyobb börtönét a fővárostól, San Salvadortól hetvenöt kilométerre fekvő Tecoluca közelében. A negyvenezer elítélt befogadására alkalmas létesítményben jelenleg becslések szerint tizenötezren raboskodnak. Rubio szerint El Salvador kész arra is, hogy befogadja saját, de akár más országok állampolgárait is.
Borítókép: Börtön El Salvadorban (Fotó: AFP)