Kedden több, 4 és 4,8 közötti erősségű rengés is történt, amelyek epicentruma Amorgosz és Szantorini szigete, Görögország egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja között volt. A hatóságok a múlt héten szükségállapotot hirdettek Szantorinin, ahol a szüntelen szeizmikus tevékenység miatt drónokkal és kutyával felszerelt mentőcsapatokat vezényeltek ki, és készenlétbe helyezték a parti őrséget és a haditengerészet hajóit.
Lakosok és látogatók ezrei hagyták el a szigetet, míg a szantorini és a közeli szigetek iskoláit egy hétre bezárták.
Marios Themistokleous egészségügyi miniszterhelyettes elmondta, hogy szakorvosokat küldtek a szantorini kórházba, ahol elővigyázatosságból sátrakat állítottak fel az udvaron – írta az ABC News.
A tudósok szorosan figyelemmel kísérték a földrengéshullámot és a térségben lévő két vulkánt. Egyelőre nem tudni, hogy a naponta több tucat rengés – a 3-as erősségtől az 5-ösig vagy éppen afelett – növekedni fog-e, vagy több hétig vagy hónapig folytatódik majd.
A szeizmológusok és vulkanológusok rendszeresen egyeztetnek kormány tisztviselőivel, hogy megvitassák az aktuális helyzetet.
Bár Görögországban gyakoriak a földrengések, nagyon ritka, hogy az ország bármely részén ilyen intenzív földrengéshullámot tapasztaljanak ilyen hosszú időn keresztül.
Szantorini az ókorban egy hatalmas vulkánkitörést követően nyerte el jelenlegi félhold alakját, amely az emberiség történelmének egyik legnagyobb ismert vulkánkitörése volt.
Borítókép: Felfüggeszthetik a munkát a fokozott szeizmikus aktivitás miatt Szantorinin. (Fotó: Anadolu via AFP/2025 Anadolu)