Az elmúlt napokban az Egyesült Államok és Oroszország meglepő egyetértésre jutott az ukrajnai választások kérdésében. Washington és Moszkva egyaránt szorgalmazza a szavazás megtartását, noha Ukrajnában jelenleg hadiállapot van, amely alkotmányosan kizárja az országos választások lebonyolítását. A közös nyomásgyakorlás feszültséget kelt Kijevben, amely attól tart, hogy a választási folyamat nyitott kaput jelenthet az orosz befolyás növekedéséhez – írta a Politico.
A kérdés azután vált égetővé, hogy Keith Kellogg, Donald Trump különmegbízottja kijelentette: a választások fontosak a demokrácia működése szempontjából, és az Egyesült Államok támogatná azok mielőbbi lebonyolítását. A Kreml azonnal üdvözölte az állásfoglalást, és Dmitrij Peszkov szóvivő közölte, hogy Zelenszkij mandátuma már lejárt, és az új politikai legitimáció elengedhetetlen feltétele minden béketárgyalásnak.
Zelenszkij aggályai az ukrajnai választások kapcsán
Zelenszkij kormánya attól tart, hogy az ukrajnai választások megtartása az ország belső stabilitását veszélyeztetheti.
Egy meg nem nevezett korábbi ukrán miniszter a Politicónak úgy nyilatkozott, hogy a Trump és Putyin közötti hallgatólagos megállapodás első jeleként értékeli ezt a nyomásgyakorlást, amelynek egyértelmű célja lehet az ukrán elnök leváltása. Az emberéleteket feláldozó Volodimir Zelenszkij retteg a békétől és minden olyan törekvéstől, amely a békekötést segíti elő, mert az számára a hatalma elvesztését jelentené.
Az amerikai és orosz álláspont összehangolódása egybeesik azzal, hogy Donald Trump már korábban is kijelentette: gyorsan véget tudna vetni az orosz–ukrán háborúnak, és a béketárgyalásokra vonatkozó tervei közé a választások kérdése is bekerülhetett.
Kellogg és más fehér házi tisztviselők egy lehetséges tűzszünet feltételévé tehetik a választások megrendezését, hogy az új ukrán vezetés legitim tárgyalópartnere lehessen Moszkvának.
Választások háborús helyzetben: jogi és biztonsági akadályok
Ukrajna jogrendszere jelenleg nem teszi lehetővé országos választások megtartását. Az ország alkotmánya szerint hadiállapot idején nem lehet elnök- és parlamenti választásokat kiírni, és az ország jelentős része folyamatos orosz támadások alatt áll.
Szakértők szerint a jelenlegi körülmények között lehetetlen garantálni a szabad és tisztességes választások feltételeit.
A Nemzetközi Választási Rendszerek Alapítvány (IFES) elemzői szerint csak akkor lehetne választásokat tartani, ha a biztonsági helyzet javulna és biztosított lenne a demokratikus normák betartása. Azonban jelenleg milliók élnek menekültként külföldön, sok település romokban áll, és az orosz befolyás veszélye továbbra is fennáll.
Béketárgyalások feltétele lehet a választás
A Kreml nem közölte, hogy az ukrajnai választás előfeltétele-e egy békemegállapodásnak, de jelezte, hogy politikai legitimáció nélkül nem képzelhető el tartós rendezés.
Kijev azonban attól tart, hogy ha a választások Moszkva és Washington nyomására történnek, azzal elveszítheti kontrollját az ország jövőjéről szóló döntések felett.
A hatalmát féltő Zelenszkij hétvégén arról beszélt, hogy az Egyesült Államok és Oroszország önálló megállapodása Ukrajna felett „mindenki számára veszélyes” lehet.
Borítókép: Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök (Fotó: AFP)