Miért éppen most mondott le a rendkívül népszerűtlenné vált Johannis? – kérdeztük Pászkán Zsoltot, a Magyar Külügyi Intézet Románia-szakértőjét. Szerinte az tűnik valószínűnek, hogy a kormánykoalíció vezetői számára világossá vált, az ellenzéki oldalon a Mentsétek meg Romániát Szövetség csatlakozott a Románok Egyesüléséért Szövetségből, az SOS Romániából és a Fiatal Emberek Pártjából álló ultranacionalista ad-hoc szövetséghez és harmadik próbálkozásra a parlament elé kerülhet az államfő felfüggesztésére irányuló indítvány.
A hatalmon lévők nem akarták megvárni ennek megtörténtét, mint ahogy a saját pártjaikat és összességében a koalíciót is meg akarták kímélni az esetleges átszavazások által okozott feszültségektől
– mondta a Magyar Nemzetnek az elemző. Pászkán Zsolt úgy látja, mivel a román kormánykoalíció pártjainak vezetői és maga Klaus Johannis is az államfő hivatalban maradása mellett foglaltak állást, a mostani helyzet az esetlegesség, a kapkodás jegyeit viseli magán, és ez egyelőre nem enyhíti a koalícióra nehezedő nyomást.
A koalíció szempontjából kétségtelenül kedvező, ha a Johannis által képviselt malomkövet már nem kell a nyakán cipelnie, de ez még túl kevés, hiszen úgy kell a társadalmi feszültség másik okával, a korábbi kormányzati lépések miatt kialakult gyatra pénzügyi-gazdasági helyzettel megküzdenie, hogy nem mutogathat vissza a múltra, hiszen azt nagyrészt ugyanazok adminisztrálták, akiknek most a szemetet ki kellene hordaniuk
– fogalmazott a politikai elemző.
Pászkán Zsolt szerint ugyanakkor a láthatóan „rendszerpárti szuverenistának” beállítani kívánt Crin Antonescu és a hirtelen „próbaelnöki” szerepbe kerülő Ilie Bolojan köré épített kommunikációtól azt remélheti a koalíció, hogy legalábbis megosztja a távolról sem egységes rendszerkritikus tábort és elegendőt farag le róla ahhoz, hogy biztosítsa magának a második fordulós helyet, és akkor már bármi megtörténhet.
– Az elkövetkező napokban, hetekben meglátjuk, hogy a bukaresti koalíció képes lesz-e túllépni a választások óta elhúzódó zavarodottságon, és előállni valamilyen életképes tervvel, vagy a Szociáldemokrata Párt és a Nemzeti Liberális Párt már egy elnökválasztás utáni új helyzetre rendezkedik be, új elnökkel és egy esetleges új koalícióval – mondta Pászkán Zsolt.
Borítókép: Klaus Johannis (Fotó: AFP)