Válság Bukarestben: megszabadult Johannistól a kormánykoalíció

Csökkenhet a társadalmi feszültség Romániában az államfő lemondásával – kommentálta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke Klaus Johannis lemondását. A politikus Maszol erdélyi portálnak azt mondta, Ilie Bolojan, a szenátus elnöke ügyvivő államfőként veszi át a feladatokat, a váltás zökkenőmentes lesz.

Fotó: ANP via AFP Forrás: BRUSSELS - President of Romania Klaus Werner Iohannis during an EU summit. At the meeting, EU leaders will discuss Ukraine, the situation in the Middle East and migration, among other issues. ANP JONAS ROOSENS netherlands out - belgium out (Photo by JONAS
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miért éppen most mondott le a rendkívül népszerűtlenné vált Johannis? – kérdeztük Pászkán Zsoltot, a Magyar Külügyi Intézet Románia-szakértőjét. Szerinte az tűnik valószínűnek, hogy a kormánykoalíció vezetői számára világossá vált, az ellenzéki oldalon a Mentsétek meg Romániát Szövetség csatlakozott a Románok Egyesüléséért Szövetségből, az SOS Romániából és a Fiatal Emberek Pártjából álló ultranacionalista ad-hoc szövetséghez és harmadik próbálkozásra a parlament elé kerülhet az államfő felfüggesztésére irányuló indítvány. 

A hatalmon lévők nem akarták megvárni ennek megtörténtét, mint ahogy a saját pártjaikat és összességében a koalíciót is meg akarták kímélni az esetleges átszavazások által okozott feszültségektől

– mondta a Magyar Nemzetnek az elemző. Pászkán Zsolt úgy látja, mivel a román kormánykoalíció pártjainak vezetői és maga Klaus Johannis is az államfő hivatalban maradása mellett foglaltak állást, a mostani helyzet az esetlegesség, a kapkodás jegyeit viseli magán, és ez egyelőre nem enyhíti a koalícióra nehezedő nyomást. 

A koalíció szempontjából kétségtelenül kedvező, ha a Johannis által képviselt malomkövet már nem kell a nyakán cipelnie, de ez még túl kevés, hiszen úgy kell a társadalmi feszültség másik okával, a korábbi kormányzati lépések miatt kialakult gyatra pénzügyi-gazdasági helyzettel megküzdenie, hogy nem mutogathat vissza a múltra, hiszen azt nagyrészt ugyanazok adminisztrálták, akiknek most a szemetet ki kellene hordaniuk

– fogalmazott a politikai elemző. 

Pászkán Zsolt szerint ugyanakkor a láthatóan „rendszerpárti szuverenistának” beállítani kívánt Crin Antonescu és a hirtelen „próbaelnöki” szerepbe kerülő Ilie Bolojan köré épített kommunikációtól azt remélheti a koalíció, hogy legalábbis megosztja a távolról sem egységes rendszerkritikus tábort és elegendőt farag le róla ahhoz, hogy biztosítsa magának a második fordulós helyet, és akkor már bármi megtörténhet.

– Az elkövetkező napokban, hetekben meglátjuk, hogy a bukaresti koalíció képes lesz-e túllépni a választások óta elhúzódó zavarodottságon, és előállni valamilyen életképes tervvel, vagy a Szociáldemokrata Párt és a Nemzeti Liberális Párt már egy elnökválasztás utáni új helyzetre rendezkedik be, új elnökkel és egy esetleges új koalícióval – mondta Pászkán Zsolt. 

Borítókép: Klaus Johannis (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.