Az Egyesült Államokban élő illegális bevándorlók száma rekordmagasságot ért el a Biden-kormányzat alatt, és jelenleg meghaladja a 18 millió főt, derül ki a Federation for American Immigration Reform (FAIR) friss jelentéséből. Az elemzés szerint mindössze két év alatt 11 százalékkal nőtt az illegális migránsok száma, ami jelentős részben az előző, Joe Biden vezette adminisztráció bevándorlási politikájának következménye.

Fotó: AFP
Joe Biden alatt negyedével nőtt az illegálisok száma
A jelentés becslései szerint 2025 márciusára az országban mintegy 18,6 millió illegális bevándorló tartózkodott, ami jelentős növekedést jelent a 2023 júniusában mért 16,8 millióhoz képest. Az illegális lakosság 2020 decembere óta összesen 4,1 millióval, azaz 28,2 százalékkal nőtt. Az amerikai lakosság növekedése szinte kizárólag a rendkívül magas szintű legális és illegális bevándorlásból származik, állítja a FAIR.
A szervezet azokat is illegális bevándorlónak tekinti, akik bár formálisan jogszerű tartózkodási engedélyt kaptak, például humanitárius védelem vagy ideiglenes védettségi státusz (TPS) keretében, de nem rendelkeznek állandó jogi státusszal.
A Biden-adminisztráció széleskörűen alkalmazta a humanitárius engedélyeket a határátlépések szabályozására, lehetővé téve a migránsok számára, hogy az Egyesült Államokba utazzanak és ott tartózkodjanak a CBP One alkalmazáson keresztül előre egyeztetett időpontban.
A FAIR szerint ezek a gyakorlatok hozzájárultak a számok emelkedéséhez.
Ezeket az embereket jogilag helyben lévőnek nevezni téves és torzítja a bevándorlási törvények értelmezését
– áll a jelentésben. A szervezet a népszámlálási adatokra alapozva, valamint a jellemző alulszámolást korrigálva, körülbelül 40 százalékos tényleges növekedést valószínűsít. Ugyanakkor elismerik, hogy a pontos létszám meghatározása rendkívül nehéz.
Valójában nem tudjuk pontosan, hányan lépték át illegálisan a határt, vagy hányan maradnak lejárt vízummal az országban. Ezeket az adatokat becslések alapján tudjuk meghatározni
– írták.
Donald Trump lezárta a déli határt
A Biden-adminisztráció határpolitikája és a migránsok tömeges befogadása számos bírálatot kapott, különösen a határvédelem gyengülése és a határőrség túlterheltsége miatt. A Trump-kormányzat januári hivatalba lépésével azonban jelentős változások történtek. Az új adminisztráció azonnal felfüggesztette a CBP One alkalmazást és a humanitárius belépési engedélyek kiadását, miközben nagyszabású kitoloncolási programot indított és katonai erőt vezényelt a határra.
Donald Trump a héten tartott beszédében kiemelte, hogy az intézkedések eredményeként februárban mindössze 8 326 határátlépést regisztráltak a déli határon, szemben az egy évvel korábbi 189 913 esettel.
Hivatali esküm letétele után azonnal nemzeti vészhelyzetet hirdettem a déli határon, és bevetettem az amerikai hadsereget és a határőrséget, hogy visszaverjük az országunk elleni inváziót
– jelentette ki Trump. Hozzátette:
Elértük, hogy az illegális határátlépések száma a valaha volt legalacsonyabbra csökkenjen.
A Trump-adminisztráció már több mint 55 000 illegális bevándorlót toloncolt ki az országból, és további szigorításokat tervez a határbiztonság megerősítése érdekében.
Borítókép: Joe Biden volt amerikai elnök búcsúbeszédet mond a Joint Base Andrews katonai támaszponton, Maryland államban, 2025. január 20-án (Fotó: AFP)