A Tisza Párt nemet mondott a magyar kutatókra

A Fidesz–KDNP európai parlamenti képviselői a magyar egyetemek és kutatók támogatása mellett szavaztak Strasbourgban. A Tisza Párt ezzel szemben nem vett részt a döntésben, ami a kormánypárti politikusok szerint azt bizonyítja, hogy Magyar Péterék Brüsszel elvárásait helyezik előtérbe a hazai érdekek helyett.

2025. 03. 11. 18:02
Magyar Péter Forrás: AFP or licensors
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Parlament keddi plenáris ülésén értékelte a Horizont Európa kutatás-fejlesztési keretprogramot. A Fidesz–KDNP szerint a szavazás során tisztázódott, hogy ki áll ki a magyar kutatók mellett, és ki hagyja őket cserben, írják sajtóközleményükben. A kormánypárti EP-képviselők szerint a Tisza Párt ezzel bizonyította, hogy a brüsszeli elvárásokat követi a magyar érdekek helyett.

Gyürk András szerint a Tisza Párt cserbenhagyta a magyar tudósokat.
Gyürk András szerint a Tisza Párt cserbenhagyta a magyar tudósokat.
Fotó: Purger Tamás/ MTI/MTVA

Tisza Párt: távolmaradás a magyar kutatók ügyétől

A Fidesz–KDNP képviselőcsoportja szerint elfogadhatatlan, hogy 21 magyar egyetem nem részesülhet a Horizont Európa-program forrásaiból. Gyürk András fideszes EP-képviselő hangsúlyozta: 

A tudomány és az azt segítő támogatási programok nélkülözhetetlenek minden európai nemzet fennmaradásához. Ezért is elfogadhatatlan 21 magyar egyetem kizárása a Horizont Európa-program forrásaiból. A mai napon mi, a Fidesz–KDNP képviselői az európai jobboldal túlnyomó többségével közösen kiálltunk mellettük, míg a Tisza Párt cserben hagyta őket.

A fideszes politikus kiemelte, hogy a magyar tudományos élet és innováció támogatása alapvető gazdasági és társadalmi érdek. 

Ezért vitán felül áll, hogy szükség van az ezeket támogató európai programokra. Közös érdek, hogy a Horizont Európa-keretprogram minden uniós országból, a versenyképességet és társadalmi jólélet előmozdító, kiváló projekteket finanszírozzon

– mondta. A Fidesz–KDNP szerint az Európai Bizottság indokolatlanul hozott diszkriminatív döntést a magyar egyetemekkel szemben, amikor kizárta őket a programból. Gyürk András úgy fogalmazott: 

A tudományos együttműködésekben való részvétel korlátozására csak a legsötétebb történelmi korszakokban volt példa. Brüsszel azonban erre az útra lépett, és tudatosan a magyar egyetemek hírnevének rombolására törekszik.

A Fidesz–KDNP szerint a mostani szavazás megmutatta a valós politikai törésvonalakat. 

Míg mi, a Fidesz és a KDNP képviselői, kiálltunk a magyar tudósokért, addig a Tisza Párt távolmaradásával cserbenhagyta őket. Magyar Péterék azt sem ellenezték, hogy a hazai kutatók helyett tudományosnak álcázott, valójában a genderpropagandát népszerűsítő projektek kapjanak uniós támogatást

– fogalmazott Gyürk.

Borítókép: Magyar Péter (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.