Dömötör Csaba: Brüsszel elkötelezte magát Ukrajna gyorsított uniós tagfelvétele mellett

Az Európai Néppárt e heti kongresszusa a bizonyítéka annak, hogy a teljes brüsszeli elit elkötelezte magát Ukrajna gyorsítópályás uniós tagsága mellett – jelentette ki Dömötör Csaba szerdán Keszthelyen.

2025. 04. 30. 19:27
Dömötör Csaba, a Fidesz európai parlamenti képviselője sajtótájékoztatót tart a Fidesz és a KDNP országjárása keretében tartott lakossági fórum előtt Keszthelyen 2025. április 30-án Fotó: MTI/Katona Tibor Fotó: Katona Tibor Forrás: MTI Fotószerkesztõség
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz európai parlamenti képviselője a kormánypárt országjárása keretében tartott fórum előtti sajtótájékoztatón kifejtette: Ursula von der Leyen és Manfred Weber felszólalásai, valamint az Európai Néppárt állásfoglalása is egyértelműen azt követelik, hogy fel kell gyorsítani a tagsági eljárást. Azt is mondják, hogy minden tárgyalási fejezetet meg kell nyitni még ebben az évben. Azt várják, hogy az EU belső reformját is el kell végezni azért, hogy az Európai Unió a tagságra készen álljon, tehát nem Ukrajnának kell igazodni bizonyos ügyekben, hanem azt várják el, hogy az uniós intézményrendszer, az uniós programok igazodjanak az ukrán tagsághoz. Az ukrán tagság mielőbbi elérése az elsődleges cél az EU számára – vélekedett a politikus. 

Hozzátette:

Magyar Péter szerint irreleváns, lehetetlen és nem is lényegi probléma mindez, mondja ezt annak a Tisza Pártnak a vezetője, amely párt az Európai Néppárt szerves része, ez Manfred Weber beszédéből is kiderült. 

A politikus hozzátette:

Ezért is elfogadhatatlan, hogy le akarnak tagadni egy olyan tervet és folyamatot, amely alapjaiban változtathatja meg az Európai Uniót, és amelynek következményeiről még csak beszélni sem akarnak

 – jegyezte meg Dömötör Csaba. Adatokat ismertetve közölte: a háború helyreállítási költségei az Európai Parlament költségvetési bizottsága szerint 453 milliárd euróra rúgnak. 

A Financial Times megszerzett egy európa tanácsi dokumentumot, amely 26 milliárd eurós többletköltségről szól az ukrán bővítés kapcsán, ami 10 ezer milliárd forintnak megfelelő összeg.

Egy másik tanulmány szerint a magyar gazdák átlagosan 17,5 százalékkal kisebb támogatásra lennének jogosultak, a kohéziós források pedig 15-22 százalékkal csökkenhetnek jó pár mostani uniós tagország esetében, amelyek közé tartozik Magyarország és Spanyolország is

– sorolta a képviselő. Szerinte Magyar Péter azért tagadja, hogy ez probléma, mert be kell állniuk a sorba, mindent megszavaznak, amit elvárnak tőlük. Ez látható volt az elmúlt hónapokban, így cserébe mindent megkapnak a kampányukhoz, támogatást, mentelmi jogot vagy éppen azt, hogy politikai okokból visszatartják a Magyarországnak járó uniós forrásokat. 

A mi megközelítésünk és álláspontunk az ukrán tagsággal kapcsolatban teljesen egyértelmű: jöhetnek ellenünk bármilyen nyomásgyakorlási eszközzel, nem dönthetnek a magyarok feje fölött egy ilyen horderejű kérdésben

– jelentette ki Dömötör Csaba.

Borítókép: Dömötör Csaba, a Fidesz európai parlamenti képviselője sajtótájékoztatót tart a Fidesz és a KDNP országjárása keretében tartott lakossági fórum előtt Keszthelyen 2025. április 30-án (Fotó: MTI/Katona Tibor)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.