Feszültté vált a viszony India és Pakisztán között

A kasmíri térségben történt véres támadás után újra fokozódott a feszültség India és Pakisztán között. A két ország kölcsönösen büntetőintézkedéseket vezetett be egymás ellen, miközben a helyzet súlyosbodása miatt az ENSZ nyugalomra és párbeszédre szólította fel a feleket.

Forrás: Tagesschau2025. 04. 25. 12:48
Tiltakozó emberek egy nagyszabású tüntetésen Muzaffarabadban, a Pakisztán által igazgatott Kasmír fővárosában, válaszul a 2025. április 25-én az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban, Pahalgamban történt incidensre Fotó: Naseer Chudary Forrás: Anadolu/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A konfliktus kiváltó oka egy fegyveres támadás volt az indiai oldalon található Pahalgam üdülőhelyen, ahol 26 ember vesztette életét, további legalább 17 pedig megsebesült. Ez volt a legsúlyosabb támadás a régióban az elmúlt két évtizedben. Az indiai média szerint a merényletet a The Resistance Front (TRF) nevű iszlamista csoport vállalta magára, amely a Pakisztánból működő Lashkar-e-Taiba nevű terrorszervezethez köthető – bár hivatalos megerősítés egyelőre nem érkezett.

Indiai katonák készültségben Anantnagban, Dzsammu és Kasmírban, Indiában, 2025. április 23-án
Indiai katonák készültségben a kasmíri lövöldözés után 2025. április 23-án (Fotó: NurPhoto/AFP/Nasir Kachroo) 

A robbanásveszélyes helyzetet tovább élezte, hogy az éjszaka során tűzharc alakult ki indiai és pakisztáni katonák között a Leepa-völgyben, a vitatott kasmíri területen húzódó ellenőrzési vonal mentén. Mindkét fél tüzet nyitott, de nem jelentettek sérülteket, írja a Tagesschau.

India szerint Pakisztán támogatja a terrorizmust

India a támadásért közvetlenül Pakisztánt okolja, és azt állítja, hogy az a „határokon átnyúló terrorizmust” támogatja Kasmírban. Válaszul több kemény intézkedést is bevezetett, például kitiltotta az összes pakisztáni állampolgárt, lezárta a legfontosabb határátkelőt, valamint felfüggesztette a közös vízhasználati egyezményt, amely a Himalája több folyójának vízmegosztását szabályozza. 

Utóbbira Pakisztán kormánya hevesen reagált: „háborús cselekménynek” nevezte, ha India megpróbálja befolyásolni az Indus folyóra vonatkozó vízellátást. Iszlámábád már kiutasított több indiai diplomatát és felfüggesztette a kétoldalú kereskedelmet is.

ENSZ: Csak a békés megoldás jöhet szóba

Az eseményekre reagálva az ENSZ szóvivője, Stéphane Dujarric felszólította a két ország vezetését a helyzet rendezésére:

Arra kérjük Indiát és Pakisztánt, hogy tanúsítsanak maximális visszafogottságot, és tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy a feszültség ne mélyüljön tovább. Minden vitát békés úton kell rendezni.

Stéphane Dujarric, spokesperson for the Secretary-General of the United Nations, meets journalists during a press conference on Monday, March 18, 2025. (Photo by VANESSA CARVALHO / BRAZIL PHOTO PRESS / Brazil Photo Press via AFP)
Stéphane Dujarric, az ENSZ főtitkárának szóvivője (Fotó: Brazil Photo Press/AFP/Vanessa Carvalho)

A régóta húzódó konfliktus háttere

Kasmír kérdése 1947 óta okoz súrlódást a két szomszédos atomhatalom között. Az India és Pakisztán által egyaránt magának követelt régióban már két háború is zajlott a területi kontroll megszerzéséért. A túlnyomórészt muszlim lakosságú hegyvidék mára a dél-ázsiai stabilitás egyik legérzékenyebb pontjává vált.

Borítókép: Tiltakozó emberek egy nagyszabású tüntetésen Muzaffarabadban, a Pakisztán által igazgatott Kasmír fővárosában, válaszul a 2025. április 25-én az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban, Pahalgamban történt incidensre (Fotó: Anadolu/AFP/Naseer Chudary)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.