Folytatódnak a tárgyalások Irán és az Egyesült Államok között

Rómában folytatódnak az Ománban kezdett nukleáris tárgyalások Irán és az Egyesült Államok között. Donald Trump amerikai elnök álláspontja, hogy Irán nem birtokolhat atombombát.

2025. 04. 19. 13:06
Abbas Aragcsi Fotó: AFP Fotó: TATYANA MAKEYEVA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az iráni atomprogramról szóló egyeztetés második fordulójának az olasz főváros ad otthont április 19-én. Egy hete az ománi Muscatban tartották az első megbeszéléseket, amelyeket mindkét fél építő jellegűnek minősített. 

Irán
Irán és az Egyesült Államok képviselői Rómában tárgyalnak (Fotó: AFP)

Némi bizonytalanság előzte meg a mai találkozót, mivel hétfőn késő este az iráni külügyminisztérium szóvivője bejelentette, hogy a tárgyalásokat inkább Ománban tartják. 

A római helyszín mellőzését az okozta volna, hogy ugyanezeken a napokon J. D. Vance amerikai alelnök is Rómában tartózkodik. 

Később azonban Teherán jóváhagyta az olaszországi tárgyalásokat.

Irán részéről Abbas Aragcsi külügyminiszter, a 2015-ös nukleáris megállapodás (JCPOA) egyik főszereplője, az Egyesült Államok részéről Steve Witkoff, Donald Trump elnök bizalmasa, a Közel-Kelet különmegbízottja vesz részt az egyeztetéseken. A tárgyalások előzménye, hogy Donald Trump elnök 2018-ban kilépett a JCPOA-ból, amit követően Irán fokozta urándúsítási tevékenységét, elérve a hatvanszázalékos tisztaságot. Az új tárgyalások célja egy olyan megállapodás elérése, amely megakadályozza, hogy Irán nukleáris fegyverhez jusson, miközben gazdasági enyhítést biztosít az országnak.

Az Egyesült Államok javasolta, hogy Irán szállítsa ki magas dúsítású uránkészletét egy harmadik országba. 

Ezzel szemben Irán ragaszkodik, hogy a készletek az országon belül maradjanak, az ENSZ Nemzetközi Atomenergia-ügynöksége (IAEA) felügyelete alatt. 

Irán azonnali gazdasági enyhítést követel, a külföldi bankokban befagyasztott pénzeszközökhöz való hozzáférést. Irán végül egy háromlépcsős javaslatot terjesztett elő, amelyben fokozatosan csökkentené az urándúsítást, ratifikálná az atomsorompó-szerződést, és végül kivinné az uránkészleteket egy harmadik országba, cserébe a szankciók teljes feloldásáért.

A római tárgyalások kimenetele kulcsfontosságú lehet a Közel-Kelet stabilitása szempontjából. 

Összetett tárgyalásokról van szó

– írja az olasz sajtó. Aragcsi világossá tette, hogy komoly kétségei vannak az Egyesült Államok szándékaival kapcsolatban. Úgy nyilatkozott, hogy készen állnak arra, hogy békés megoldást találjanak Irán nukleáris programjával kapcsolatban. Ennek ellenére nyilvánvaló, hogy Teherán elutasítja az amerikai kéréseket, és továbbra is fenntartja, hogy joga van az atomenergiához. Witkoff már korábban kijelentette, hogy Iránnak le kell állítania és meg kell szüntetnie nukleáris dúsítási és militarizálási programját. Donald Trump amerikai elnök álláspontja, hogy Irán nem birtokolhat atombombát.

Borítókép: Abbas Aragcsi (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.