Szijjártó Péter: Megdöbbentő, hogy egyes európai politikusok a békeerőfeszítések aláásásán dolgoznak

Megdöbbentő, hogy miközben már csaknem az egész világ az ukrajnai háború minél előbbi lezárásának pártján van, egyes európai politikusok épp ez ellen lépnek fel – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Iszlámábádban.

Forrás: MTI/Facebook2025. 04. 17. 11:04
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Nászer Burita marokkói külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2025. április 16-án (Fotó: MTI/Purger Tamás)
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Nászer Burita marokkói külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2025. április 16-án (Fotó: MTI/Purger Tamás)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárcavezető a pakisztáni kollégájával, Isak Dárral közösen rendezett sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy a két ország idén ünnepli a diplomáciai kapcsolataik felvételének hatvanadik évfordulóját, és emellett a viszony szorosabbá tételén is dolgoznak a felek, aminek az is része, hogy megállapodást írtak alá a nap folyamán a diplomata-útlevéllel rendelkezők vízummentességéről.

Mindketten hiszünk a párbeszéd fontosságában. Hiszünk abban is, hogy a kölcsönös tiszteletnek kell a nemzetközi politika alapját képeznie. És hisszük, hogy súlyos világpolitikai problémákhoz vezetett az ítélkezés, egymás kioktatása, sarokba szorítása és kritizálása, amely az elmúlt évek során a nemzetközi politika alapjává vált – szögezte le.

Mindketten úgy gondoljuk, hogy a szuverenitás tiszteletben tartását kellene visszahozni a nemzetközi politika alapjául ahelyett, hogy egymás belügyeibe avatkoznánk. Ahelyett, hogy a világot újra blokkokra osztanánk, elő kellene mozdítanunk a konnektivitást

 – tette hozzá. 
Bejelentette, hogy megállapodást írtak alá az együttműködésről a kultúra és a régészet területén. Ennek kapcsán kifejtette, hogy mindkét országnak gazdag történelmi és kulturális öröksége van, amelyre büszke és amelyet nem kíván feladni.

És mind a két ország komoly áldozatokat hozott a függetlenség, a szuverenitás biztosítása érdekében, amihez ragaszkodik is

 – húzta alá. 
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Magyarországnak és Pakisztánnak is jelentős biztonsági kihívásokkal kell szembenéznie a saját szomszédságában. Kiemelte, hogy a nemzetközi erőfeszítések ellenére továbbra is igen erős az afganisztáni terrorveszély, és ez újabb illegális bevándorlási hullámok kockázatával jár Európa felé, hazánk ezért nagyra értékeli a pakisztáni terrorellenes erőfeszítéseket.

Nagyra értékeljük Pakisztán béke melletti kiállását is. Hadd mondjam el azt, hogy mindketten büszkén vagyunk a globális béketábor tagjai

 – jelentette ki. 
Megdöbbentő látni, hogy egyes európai politikusok megpróbálják aláásni az ukrajnai béketárgyalások sikerét, és az ukrajnai háború meghosszabbítása mellett döntenek. Megdöbbentő látni, hogy miközben az egész világ, beleértve Amerikát, Ázsiát és Afrikát is, az európai béke visszatérésének pártján van, az európai politikusok ez ellen lépnek fel – folytatta.

Ez elfogadhatatlan, s ezért felszólítjuk az európai politikusokat, hogy ne ássák alá Donald Trump elnök béketörekvéseit

 – tette hozzá. 
A miniszter ezt követően arra is kitért, hogy az Európai Uniónak megbízható partnerekre van szüksége, márpedig Pakisztán is ilyen, ezért Magyarország kiáll a GSP+ rendszer 2027 utáni kiterjesztése mellett, amely vámmentes kereskedelmet biztosít a felek között.

Azt gondolom, hogy ez mindkettőnk közös érdeke. Sajnos az Európai Unió túlságosan elszigetelődött, […] de remélem, hogy ez nem fog örökké tartani

 – közölte. 
Végül érintette a kétoldalú kapcsolatok kérdését is, és üdvözölte, hogy a kereskedelmi forgalom értéke már idén megduplázódott, és több magyar cég is sikeres projekteket valósított meg a pakisztáni piacon. 
Továbbá tudatta, hogy a magyar kormány tizenhat humanitárius programot hajtott végre a keresztény közösségek támogatására a dél-ázsiai országban. Emellett pedig kifejtette, hogy évi négyszáz pakisztáni diák tanulhat ösztöndíjjal magyarországi egyetemeken.

Borítókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Nászer Burita marokkói külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2025. április 16-án (Fotó: MTI/Purger Tamás)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.