Trump-vámok: így reagált a háborúpárti Von der Leyen

Donald Trump amerikai elnök drasztikus vámemeléseket jelentett be, amelyek az Európai Uniót is érintik. Washington a lépést a „felszabadulás napjának” nevezte, miközben az érintett országok tiltakoznak és megtorló intézkedéseket fontolgatnak.

Forrás: Tagesschau2025. 04. 03. 9:04
Donald Trump 2025. április 3-án, éjfélkor végrehajtói rendeletet írt alá számos más nemzetre vonatkozó kölcsönös vámok bevezetéséről Fotó: Andrew Leyden Forrás: NurPhoto/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Donald Trump egy új reciprocitási vámrendszert vezetett be, amelynek lényege, hogy az Egyesült Államok ugyanakkora vámokat vet ki más országok termékeire, mint amekkorát az adott ország az amerikai árukra alkalmaz, írja a Junge Freiheit.

Donald Trump signs an executive order to start reciprocal tariffs on many other nations, effective at midnight, on April 3, 2025. (Photo by Andrew Leyden/NurPhoto) (Photo by Andrew Leyden / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Donald Trump 2025. április 3-án, éjfélkor végrehajtói rendeletet írt alá számos más nemzetre vonatkozó kölcsönös vámok bevezetéséről (Fotó: NurPhoto/AFP/Andrew Leyden)

Minden importtermékre legalább tízszázalékos vámot vezetnek be, egyes országok esetében azonban ez magasabb: az EU termékeire húszszázalékos Kínára pedig 34 százalékos vámok vonatkozik. 

Trump az EU-t különösen élesen bírálta, mondván: „Ők kifosztanak minket. Szomorú ezt látni.”

Április 9-től tovább szigorodnak az intézkedések: az autók, a motorok, a lítium-akkumulátorok és egyéb kulcsfontosságú alkatrészek importvámja jelentősen emelkedik, ami különösen az európai autóipart érinti. Az intézkedések célja Trump szerint az Egyesült Államok kereskedelmi hiányának csökkentése és a hazai munkahelyek védelme.

„A kereskedelmi deficit nemzetbiztonsági vészhelyzet” – nyilatkozta.

Ursula von der Leyen: „Súlyos csapás a világgazdaságra”

A legnagyobb felháborodás az Európai Unióban tapasztalható. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke súlyos csapásnak nevezte az intézkedéseket. Szerinte az EU felkészült a megtorlásra. 

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke sajtótájékoztatót tart (Fotó: AFP/Vyacheslav Oseledko)

Bár Brüsszel kezdetben a diplomáciai megoldásokat részesíti előnyben, egy válaszlépésre irányuló csomagon is dolgozik. A tervezett ellenintézkedések között szerepelhetnek a nagy amerikai technológiai vállalatok elleni célzott szankciók, írta a Tagesschau.

Az Európai Unió vezetésével szemben a magyar külgazdasági és külügyminiszter éles kritikát fogalmazott meg. 

Szijjártó Péter szerint Brüsszelnek előzetesen tárgyalnia kellett volna Trumppal a vámügyi együttműködésről és le kellett volna csökkenteni az autóipari vámokat az európairól az eddigi amerikai szintre, vagyis tízről 2,5 százalékra.

Az Európai Bizottság azonban ezt is elhibázta. Nem tárgyaltak, helyette megint ideológiai kérdést csináltak egy gazdasági ügyből. S mindezt több ezer eurós havi fizetésért…

– írta közösségi oldalál Szijjártó Péter.

Németország különösen érzékenyen érintett a vámok miatt, és közös európai fellépést sürget. 

„Ezt meg fogjuk érezni” – mondta Dirk Jandura, a Német Nagykereskedelmi és Külkereskedelmi Szövetség elnöke, aki szerint a drágulás miatt számos cég forgalomcsökkenéssel és akár bezárással is számolhat.

(FILES) Robots work on cars at an assembly line in the main company of Germany's carmaker BMW in Munich, southern Germany, on October 22, 2021. The 25-percent tariffs that the administration of President Donald Trump will impose as of April 3, 2025 will apply to cars and parts not manufactured in the United States. (Photo by Christof STACHE / AFP)
Robotok dolgoznak a németországi BMW gyárban  Münchenben (Fotó: AFP/Christof Stache)

Kína szintén határozott választ ígért és a vámok azonnali visszavonását követeli, miközben saját ellenintézkedéseket készít elő. Kanada már bejelentette válaszlépéseit, míg Nagy-Britannia és Ausztrália egyelőre a diplomáciai megoldásokat részesítik előnyben. A francia bor- és szeszipar különösen megsínyli a döntést, mivel legalább húszszázalékos visszaesést jósolnak az exportban. Olaszország kormányfője, Giorgia Meloni szerint a vámháború rossz döntés, amely veszélyezteti a transzatlanti kapcsolatokat.

A pénzpiacok is azonnal reagáltak: az amerikai technológiai vállalatok részvényei zuhanásba kezdtek. Az Apple, a Microsoft, az Nvidia és az Amazon részvényei több százalékot veszítettek értékükből a bejelentések után.

Borítókép: Donald Trump 2025. április 3-án, éjfélkor végrehajtói rendeletet írt alá számos más nemzetre vonatkozó kölcsönös vámok bevezetéséről (Fotó: AFP/Andrew Leyden)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.