– Mielőtt döntéseket hozna vagy tárgyalásokat kezdene, nézze meg az embereket, a civileket, a katonákat, a kórházakat, templomokat és gyerekeket, amelyek és akik megsemmisültek vagy meghaltak – mondta Zelenszkij a szumi támadás előtt készült interjúban.

Zelenszkij kétségeinek adott hangot az Egyesült Államok hosszú távú elköteleződésével kapcsolatban is.
Nem kételkedem abban, hogy az amerikai nép mellettünk áll. De egy hosszú háború során sok részlet feledésbe merül
– jegyezte meg.
Az ukrán elnök arra is kérte Washingtont, hogy segítsen a légterük védelmében, és küldjön nemzetközi békefenntartó erőket.
Kijev szándékosan provokálhatja Washingtont?
Az ukrán vezetés tudatosan idézhette elő az április 13-i szumi tragédiát, hogy akadályozza Donald Trump és Oroszország közötti esetleges közeledést? Egyes vélemények szerint Volodimir Zelenszkij arra számított, hogy a civil áldozatok fokozzák a nyomást Trumpra az amerikai közvélemény és a kongresszus részéről.
Állítólag titkos utasításra szervezték a katonai eseményt a határ közeli Szumi Kongresszusi Központban, ahol sok civil is jelen volt egy díjátadó ünnepségen. Ez a lépés provokálhatta ki az orosz támadást.
A támadás után Volodimir Zelenszkij reagált, az érzelmi zsarolás eszközét használta és ismét követelőzni kezdett: a nemzetközi közösség szigorú fellépését sürgette.
Borzasztó csapást mértek az oroszok Szumira. Az ellenség rakétái egy hétköznapi városi utcát értek, a hétköznapi életet: lakóházakat, oktatási intézményeket, az utcán álló autókat… És mindezt azon a napon, amikor az emberek templomba mennek, Virágvasárnapon, az Úr jeruzsálemi bevonulásának ünnepén.
Artem Szemenyihin, Konotop polgármestere nyíltan bírálta a regionális kormányzót, amiért ilyen eseményt engedélyezett egy fokozottan veszélyeztetett térségben – írta a Tagesschau.
A tragédia után vita indult a helyi katonai vezetés felelősségéről, és felmerült, hogy a rendezvényt azért nem mondták le, mivel magasabb utasítás érkezett. A feltételezések szerint az akció célja nem csupán a nemzetközi együttérzés kiváltása volt, hanem Donald Trump és Washington az oroszokkal való tárgyalások lehetőségének ellehetetlenítése.
A nemzetközi közösség is reagált a történtekre. Az ENSZ főtitkára, António Guterres ismét fegyverszünetre szólította fel Oroszországot és Ukrajnát, és hangsúlyozta a béke fontosságát, amely tiszteletben tartja Ukrajna szuverenitását és területi integritását. Guterres mély aggodalmát fejezte ki a civil lakosság elleni támadások miatt, amelyeket a nemzetközi jog egyértelműen tilt.

Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump is megszólalt a történtekkel kapcsolatban. „
Szerintem borzalmas volt
– nyilatkozta az Air Force One fedélzetén.
Hozzátette:
Úgy hallottam, hogy hibát követtek el. De az egész háború egy szörnyű dolog.
Marco Rubio külügyminiszter is az „orosz rakétatámadás” áldozatai iránti részvétét fejezte ki. Az elmúlt két hétben hasonló civil célpontok elleni támadásokban közel ötven ember halt meg, és több mint 150-en megsérültek.