Történelmi áttörés az USA és az Egyesült Királyság között

A brit kormány történelmi kereskedelmi megállapodást kötött az Egyesült Államokkal, amelyben jelentős vámcsökkentések lépnek életbe az acél-, alumínium- és autóipar területén. Az egyezség az első, amelyet Donald Trump amerikai elnök jóváhagyott az áprilisi globális vámtarifa bevezetése óta.

Forrás: The Guardian2025. 05. 09. 12:10
Keir Starmer, Nagy-Britannia miniszterelnöke Fotó: Chris Jackson Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Keir Starmer brit miniszterelnök szerint az új egyezmény fantasztikus és történelmi jelentőségű napot jelent Nagy-Britannia számára, írja a The Guardian.

Britain's Prime Minister Keir Starmer delivers a speech during a press conference following a meeting with a US President Donald Trump regarding a UK-US trade deal in the West Midlands, May 8, 2025. (Photo by Alberto Pezzali / POOL / AFP)
Keir Starmer, Nagy-Britannia miniszterelnöke beszédet mond, miután találkozott Donald Trump amerikai elnökkel az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi megállapodás kapcsán. Fotó: AFP/Alberto Pezzali

A Solihullban található Jaguar Land Rover-gyárban dolgozók előtt elmondta: az alku megmentette a veszélybe került munkahelyeket a brit autó- és acéliparban. 

A TUC szakszervezeti szövetség főtitkára, Paul Nowak úgy nyilatkozott: – Ez a megállapodás visszahozott minket a szakadék széléről, sok munkavállaló most fellélegezhet.

A megállapodás értelmében az Egyesült Államok eltörli a brit acél- és alumíniumexportot sújtó 25 százalékos vámokat, ami az összeomlás szélén álló brit acélipar számára mentőövet jelenthet. Az amerikai autóvámok akár százezer brit gyártmányú autó esetében is csökkennek, 27,5 százalékról tíz százalékra mérséklődnek. Ez különösen jelentős, mivel az USA a brit autók legnagyobb exportpiaca, 2024-ben több mint kilencmilliárd font értékű kivitel történt.

Az amerikai piac mostantól a brit marhahústermelők előtt is megnyílik, míg az amerikai farmerek új exportlehetőséget kapnak a brit piacon. Starmer azonban hangsúlyozta: a brit élelmiszer-biztonsági előírások nem változnak, a hormonkezelt marhahús és a klórral kezelt csirkehús továbbra is tilos marad.

 

Politikai csörte és további tárgyalások kilátásban

Bár a megállapodás számos iparág számára előnyökkel jár, több kritikus szerint továbbra is magas vámok maradtak érvényben. John Denton, a Nemzetközi Kereskedelmi Kamara főtitkára elmondta: – Az amerikai vámok a brit exporttermékekre még mindig magasabbak, mint az év elején voltak.

A handout photograph released by the UK Parliament shows Britain's main opposition Conservative Party leader Kemi Badenoch speaking during Prime Minister's Questions (PMQ) session in the House of Commons, in central London, on May 7, 2025. (Photo by House of Commons / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - NO USE FOR ENTERTAINMENT, SATIRICAL, ADVERTISING PURPOSES - MANDATORY CREDIT " AFP PHOTO / HO / House of Commons"
Kemi Badenoch, Nagy-Britannia fő ellenzéki pártjának, a Konzervatív Pártnak a vezetője. Forrás: Brit alsóház

Kemi Badenoch, a Konzervatív Párt vezetője bírálta a megállapodást:

Amikor a Munkáspárt tárgyal, Nagy-Britannia veszít. Mi csökkentettük a vámokat – Amerika megtriplázta az övéit.

Ezzel szemben Andrew Griffith árnyék-kereskedelmi miniszter, úgy véli, a vámcsökkentés pozitívan fogadott lépés az exportőr cégek részéről.

A brit kormány szerint a most aláírt egyezség csupán a kezdete egy hosszabb távú kereskedelmi partnerségnek. A technológiai együttműködés és a filmes szektor még tárgyalás alatt áll, miközben Trump újabb vámokkal fenyegette meg ezeket az iparágakat is. Peter Mandelson brit nagykövet szerint a következő hónapokban egy technológiai partnerséget is kialakítanak, amelynek egyik kulcsszereplője J. D. Vance amerikai alelnök lesz.

 

További viták várhatók

A liberális demokraták parlamenti szavazást követelnek az egyezményről, mondván: az állampolgárok megérdemlik, hogy a képviselők dönthessenek róla, különösen a kényes élelmiszer-biztonsági kérdések vonatkozásában. Brooke Rollins amerikai mezőgazdasági miniszter jelezte, hogy szeretnék kiterjeszteni a megállapodást minden húsféleségre, és már jövő héten Londonba látogat ennek érdekében.

Tom Bradshaw, a brit Nemzeti Gazdaszövetség elnöke üdvözölte a brit marhahús amerikai piacra való bejutását, de aggodalmát fejezte ki az alacsonyabb amerikai termelési normák miatt. A megállapodás tehát fontos mérföldkő, de a brit kormány további tárgyalásokat tervez a digitális szolgáltatási adók, az online biztonság és az NHS kérdéskörében is.

 

Borítókép: Keir Starmer, Nagy-Britannia miniszterelnöke (Fotó: AFP/Chris Jackson)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.