A vadászgépek csatájából is Kína jött ki győztesen

Nyugati szakértők is elismerik, hogy a kínai gépek teljesítménye felülmúlta a várakozásokat. Ez volt az első légi csata, amikor a kímai J–10C gépek összemérhették tudásukat a francia Rafalekkel. A pakisztáni tulajdonban lévő kínai gépek egyes állítások szerint legalább kettő, mások szerin négy indiai tulajdonú francia vadászt semmisítettek meg. Maga a csata kevésébé volt érdekes a világ számára, mint a csatában résztvevő vadászgépek. Kínai J–10C vadászrepülők francia (NATO) Rafale-ket semmisítettek meg csatában, harcban.

2025. 05. 17. 7:55
A kínai gyártású J-10C vadászrepülőgép a 2021-es Zhuhai Airshow-n Fotó: LONG WEI Forrás: CFoto
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közelmúltban kiéleződött konfliktus India és Pakisztán között jelentős figyelmet irányít a dél-ázsiai katonai technológia és geopolitika alakulására. A Reuters és a Defense News beszámolója szerint Pakisztán kínai gyártású vadászgépe, különösen a J–10C, kulcsszerepet játszott a május 6-ról 7-re virradó éjszakai intenzív légi harcban

A pakisztáni légierő J–10C típusú vadászrepülőgépei a pakisztáni nemzeti ünnepi parádé előtti próbán Iszlámábádban 2024. március 21-én.
A pakisztáni légierő J–10C típusú vadászrepülőgépei a pakisztáni nemzeti ünnepi parádé előtti próbán Iszlámábádban 2024. március 21-én (Fotó: AFP/Aamir Qureshi)

Nyugati szakértők szerint ez az összecsapás mérföldkőnek számít a modern légi harcban, mivel bemutatta, hogy Kína fejlett vadászgépei képesek valós harci helyzetekben, légi csatákban helytállni.

A Chengdu J–10 Vigorous Dragon egy közepes tömegű, 4.5 generációs, egyhajtóműves, többfeladatú harci repülőgép, amely deltaszárnyas és canard kialakítású. A J–10-et elsősorban levegő–levegő harcra tervezték, de képes csapásmérő feladatok végrehajtására is.

A Reuters szerint amerikai tisztviselők megerősítették, hogy pakisztáni J–10C repülőgépek sikeresen lőttek le legalább két (különböző források különböző számokat említenek) indiai támadó gépet. Egyes jelentések szerint összesen öt indiai repülő esett áldozatul, de India még nem ismerte el a veszteségeket hivatalosan. A harc során alkalmazott kínai PL–15E levegő-levegő rakéta az esemény egyik legfontosabb technológiai vívmánya, amely egyre inkább meghatározza Kína szerepét a nemzetközi fegyverexportban. Pakisztán a kínai fegyverek legnagyobb vásárlójává vált, az elmúlt évek során az orosz és nyugati szövetségesek mellett különösen a kínai technológiára támaszkodik.

Komoly fejtörést okoznak Macronnak a kínai J–10C vadászgépek

A Defense News viszont azt hangsúlyozza, hogy ezek az összecsapások kiváló alkalmat adnak a világ katonai elemzőinek, hogy értékeljék Kína modern fegyverrendszereinek teljesítményét valódi harci helyzetekben— ez különösen fontos a jövő fegyverfejlesztéseinek és stratégiai felkészülésének szempontjából.

A légi összecsapás egyik fő tanulsága, hogy a J-10C körülbelül 100-200 kilométeres hatótávolságon belül képes volt precíz célzással támadni, és a PL–15E rakéta lehetővé teszi, hogy nagy távon, a radar és infravörös irányítással is eredményesen vegyen célba célpontokat. A Defense Newsnak nyilatkozó szakértő szerint ez az eset egyértelműen demonstrálja, hogy a kínai fejlesztések — például a J–10C vadászgép és a modern rakéták — már komoly kihívásokat jelentenek a világ számára. 

Fontos azonban megjegyezni, hogy sok kérdésre nincs egyértelmű válasz, hiszen továb folyik titkolódzás (ami katonai, harci helyzetben érthető), és a nemzetközi elemzések sem zárultak le. Mindez azonban azt mutatja, hogy a jövőben a légi összecsapások modern fegyverekkel, így a kínai technológiával is, jelentősen befolyásolhatják a globális biztonsági helyzetet.

 

Rafale, a praktikus francia

A Rafale sokoldalú 4.5 generációs vadászgép, képes légi harcra, földi csapásokra, felderítésre és nukleáris elrettentésre is. A Rafale-t már bevetették valós harci körülmények között többek között Afganisztánban és Szíriában, ahol precizitásáról és alkalmazkodóképességéről ismert. Számos ország, például India és Egyiptom, különös bizalommal van a géptípus iránt.

A vadászgép ára 100-120 millió dollár között mozog, alacsony karbantartási költségekkel és nagy megbízhatósággal rendelkezik. Felszereltsége magában foglalja a Meteor rakétát, amely távolról képes célba találni, valamint egyéb fejlett fegyvereket. A Rafale három változata létezik, és hatalmas rugalmassággal rendelkezik különböző feladatok ellátására.
A Rafale 1850 kilométeres harci hatótávval rendelkezik, külső tartályokkal akár 3700 kilométert is repülhet, maximális sebessége pedig Mach 1.8.

Francia Rafale vadászrepülőgépek a Charles de Gaulle nukleáris meghajtású repülőgép-hordozó főfedélzetén
Francia Rafale vadászrepülőgépek a Charles de Gaulle nukleáris meghajtású repülőgép-hordozó főfedélzetén (Fotó: AFP/Punit Paranjpe)

 

Borítókép: A kínai gyártású J–10C vadászrepülőgép a 2021-es Zhuhai Airshow-n (Fotó: AFP)

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.