Hőség: „lhatatlan gyilkos” a városok felett
A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a hőhullámokat gyakran nevezik „láthatatlan gyilkosnak”, mivel nem hagynak látványos pusztítást maguk után, mint a viharok vagy tüzek, de mégis tömeges halált okozhatnak. Ben Clarke, a tanulmány egyik vezető szerzője így fogalmazott:
A hőhullámok hatása csendes, de pusztító. Két-három fokos hőmérséklet-emelkedés is élet-halál kérdése lehet ezrek számára.
A júniusi hőhullám különösen veszélyesnek bizonyult, mert a szélsőséges hőmérsékletek a megszokottnál korábban érkeztek – az emberek és az infrastruktúra sem volt még felkészülve az extrém melegre. A kutatók szerint az év korai szakaszában jelentkező hőhullámok halálosabbak, mivel a szervezet ilyenkor még nincs hozzászokva a forrósághoz.
Mit tehetnek a városok?
A tanulmány szerint néhány ország már elindította a hőség elleni védelmi terveit, de hosszú távon csökkenteni kell a városi hősziget-hatást. Ennek eszközei lehetnek: zöldterületek és vízfelületek bővítése, hűtőközpontok kialakítása az idősek és veszélyeztetettek számára, árnyékos, jól szellőző városrészek tervezése.
A tudósok szerint a klímaváltozás már most életek ezreit veszélyezteti, és ha nem történnek határozott lépések, a helyzet évről évre súlyosbodni fog.