Jim Farley, a Ford vezérigazgatója idén nyáron úgy fogalmazott: az Egyesült Államokban a mesterséges intelligencia (MI) „gyakorlatilag felváltja a fehérgalléros munkahelyek felét” – írja a Business Insider.

Jim Farley, a Ford vezérigazgatója idén nyáron úgy fogalmazott: az Egyesült Államokban a mesterséges intelligencia (MI) „gyakorlatilag felváltja a fehérgalléros munkahelyek felét” – írja a Business Insider.
Hasonlóan őszintén beszéltek erről más nagyvállalatok vezetői is – az Anthropic, az Amazon és a JPMorgan Chase első számú emberei egyaránt elismerték, hogy az MI-alapú automatizálás miatt radikális átszervezésekre kényszerülnek
– derül ki a Wall Street Journal riportjából.
A mesterséges intelligencia különösen a jól strukturált, ismétlődő feladatokban erős: szövegek generálása, kódírás, ügyfélszolgálati kérdések megválaszolása vagy képek készítése.
Ezekben az MI-eszközök gyakran gyorsabbak és olcsóbbak az embernél.
A McKinsey előrejelzése szerint 2025-ben az MI képes lesz teljes ügyfélszolgálati folyamatokat – például fizetésfeldolgozást vagy csalásellenőrzést – automatizálni. A kreatív iparban is egyre többen tapasztalják meg az MI „társalkotó” szerepét: szövegírók és grafikusok egyre gyakrabban ellenőriznek vagy finomítanak gépi generálású terveket ahelyett, hogy maguk alkotnának.
Bár sokáig azt gondoltuk, az MI „majd egyszer” váltja ki az állásokat, erre már most rengeteg példa van.
2025-ben eddig több mint 78 000 pozíció szűnt meg világszerte közvetlen MI-hatások miatt – ami napi ötszáz ember állását jelenti – derül ki a Final Round AI adataiból.
A Marketing AI Institute szerint
a Microsoft több mint hatezer dolgozót bocsátott el MI-alapú szervezeti átalakítások során – miközben saját Copilot-rendszere már a kódírás harminc százalékát automatizálja.
Az IBM nyolcezer HR-es pozíciót épített le az MI bevezetése után, amely részben kiváltotta a toborzási és belső adminisztratív folyamatokat. A Chegg oktatási platform szintén 22 százalékos leépítést jelentett be, miután a diákok ingyenes MI-megoldások felé fordultak. A vezetőség kifejezetten az MI-versenyt nevezte meg a visszaesés fő okaként – írja az AIM Media House.
Az MI-t érintő aggodalmak messze nem alaptalanok. A Pew Research felmérése szerint az amerikai munkavállalók fele tart attól, hogy elveszíti az állását a mesterséges intelligencia miatt. Sokan kételkednek abban, hogy az MI több új állást hozna létre, mint amennyit megszüntet. Ráadásul az Axios szerint már most sok helyen MI-döntéstámogató rendszereket használnak előléptetések, fizetésemelések vagy éppen elbocsátások indoklására – ami új etikai kérdéseket is felvet.
A World Economic Forum (WEF) 2025-ös becslése szerint globálisan 85 millió álláshely szűnhet meg az automatizáció miatt, miközben 97 millió új munkakör is létrejön – jellemzően technológiai, digitális és emberközpontú feladatokban.
A gond az, hogy ezek nem ugyanott és nem ugyanolyan emberek számára lesznek elérhetők.
A szakértők szerint elengedhetetlen az átfogó átképzési és felnőttképzési programok elindítása. A McKinsey és a WEF egyaránt hangsúlyozza a digitális írástudás, MI-kezelés és úgynevezett „soft skillek” (kommunikáció, empátia) fontosságát.
A Microsoft saját jövőképében úgy fogalmaz: „mindenki a jövőben mesterséges intelligencia-alkalmazottak főnöke lesz”, azaz az MI-eszközök kezelése és felügyelete válik a munkakörök alapjává – számolt be a The Guardian.
Az átállás azonban nem lesz zökkenőmentes. Szabályozási kérdések, etikai dilemmák és a társadalmi kohézió fenntartása egyaránt kihívás.
Borítókép: DeepSeek és ChaGPT alkalmazsások (Fotó: MTI/AP)
A malária továbbra is a világ egyik leghalálosabb betegsége.
24 sérült, hárman súlyos állapotban.
Berlin szerint Kína német katonákat sodort veszélybe.
A rendkívüli időjárás miatt szenvednek az emberek.
A malária továbbra is a világ egyik leghalálosabb betegsége.
24 sérült, hárman súlyos állapotban.
Berlin szerint Kína német katonákat sodort veszélybe.
A rendkívüli időjárás miatt szenvednek az emberek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.