Ezért veszítheti el a munkáját 2025-ben a mesterséges intelligencia miatt

A mesterséges intelligencia rohamos fejlődése alapjaiban alakítja át a munka világát. Az olyan eszközök, mint a ChatGPT, Copilot vagy Midjourney már most tömeges leépítéseket és átszervezéseket okoztak számos iparágban – főleg az irodai, ügyfélszolgálati és kreatív területeken. Miközben a vállalatok a mesterséges intelligencia segítségével költséget csökkentenek és hatékonyságot növelnek, dolgozók milliói aggódnak a jövőjük miatt.

2025. 07. 08. 10:19
A DeepSeek-V3 komoly kihívást jelent a tengerentúli riválisainak.
DeepSeek és ChaGPT alkalmazsások Forrás: MTI/AP/Andy Wong
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jim Farley, a Ford vezérigazgatója idén nyáron úgy fogalmazott: az Egyesült Államokban a mesterséges intelligencia (MI) „gyakorlatilag felváltja a fehérgalléros munkahelyek felét” – írja a Business Insider.

A mesterséges intelligencia (AI) rohamos fejlődése alapjaiban alakítja át a munka világát (Fotó: Shutterstock)
A mesterséges intelligencia rohamos fejlődése alapjaiban alakítja át a munka világát (Fotó: Shutterstock)

Hasonlóan őszintén beszéltek erről más nagyvállalatok vezetői is – az Anthropic, az Amazon és a JPMorgan Chase első számú emberei egyaránt elismerték, hogy az MI-alapú automatizálás miatt radikális átszervezésekre kényszerülnek 

– derül ki a Wall Street Journal riportjából.

Miért épp az irodai, ügyfélszolgálati és kreatív munkák a legérzékenyebbek?

A mesterséges intelligencia különösen a jól strukturált, ismétlődő feladatokban erős: szövegek generálása, kódírás, ügyfélszolgálati kérdések megválaszolása vagy képek készítése. 

Ezekben az MI-eszközök gyakran gyorsabbak és olcsóbbak az embernél.

A McKinsey előrejelzése szerint 2025-ben az MI képes lesz teljes ügyfélszolgálati folyamatokat – például fizetésfeldolgozást vagy csalásellenőrzést – automatizálni. A kreatív iparban is egyre többen tapasztalják meg az MI „társalkotó” szerepét: szövegírók és grafikusok egyre gyakrabban ellenőriznek vagy finomítanak gépi generálású terveket ahelyett, hogy maguk alkotnának.

Számok és trendek: érezhető hatás már most 

Bár sokáig azt gondoltuk, az MI „majd egyszer” váltja ki az állásokat, erre már most rengeteg példa van.

2025-ben eddig több mint 78 000 pozíció szűnt meg világszerte közvetlen MI-hatások miatt – ami napi ötszáz ember állását jelenti – derül ki a Final Round AI adataiból. 

A Marketing AI Institute szerint 

a Microsoft több mint hatezer dolgozót bocsátott el MI-alapú szervezeti átalakítások során – miközben saját Copilot-rendszere már a kódírás harminc százalékát automatizálja.

Az IBM nyolcezer HR-es pozíciót épített le az MI bevezetése után, amely részben kiváltotta a toborzási és belső adminisztratív folyamatokat. A Chegg oktatási platform szintén 22 százalékos leépítést jelentett be, miután a diákok ingyenes MI-megoldások felé fordultak. A vezetőség kifejezetten az MI-versenyt nevezte meg a visszaesés fő okaként – írja az AIM Media House.

Mesterséges intelligencia: a dolgozók félelmei és a társadalmi reakciók 

Az MI-t érintő aggodalmak messze nem alaptalanok. A Pew Research felmérése szerint az amerikai munkavállalók fele tart attól, hogy elveszíti az állását a mesterséges intelligencia miatt. Sokan kételkednek abban, hogy az MI több új állást hozna létre, mint amennyit megszüntet. Ráadásul az Axios szerint már most sok helyen MI-döntéstámogató rendszereket használnak előléptetések, fizetésemelések vagy éppen elbocsátások indoklására – ami új etikai kérdéseket is felvet.

Lesznek új munkahelyek – de más képességeket igényelnek 

A World Economic Forum (WEF) 2025-ös becslése szerint globálisan 85 millió álláshely szűnhet meg az automatizáció miatt, miközben 97 millió új munkakör is létrejön – jellemzően technológiai, digitális és emberközpontú feladatokban. 

A gond az, hogy ezek nem ugyanott és nem ugyanolyan emberek számára lesznek elérhetők.

A szakértők szerint elengedhetetlen az átfogó átképzési és felnőttképzési programok elindítása. A McKinsey és a WEF egyaránt hangsúlyozza a digitális írástudás, MI-kezelés és úgynevezett „soft skillek” (kommunikáció, empátia) fontosságát.

A cégek és kormányok felelőssége 

A Microsoft saját jövőképében úgy fogalmaz: „mindenki a jövőben mesterséges intelligencia-alkalmazottak főnöke lesz”, azaz az MI-eszközök kezelése és felügyelete válik a munkakörök alapjává – számolt be a The Guardian.

Az átállás azonban nem lesz zökkenőmentes. Szabályozási kérdések, etikai dilemmák és a társadalmi kohézió fenntartása egyaránt kihívás. 

Borítókép: DeepSeek és ChaGPT alkalmazsások (Fotó: MTI/AP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.