Súlyos jogállamisági visszaélésekre figyelmeztet a Szabadság Pajzs Bizottság Varsóból

Háromnapos tényfeltáró küldetést követően a Szabadság Pajzs Bizottság éles bírálatot fogalmazott meg a Tusk-kormány működéséről. A lengyel igazságszolgáltatás elleni politikai nyomásgyakorlást, a közmédia elfoglalását, valamint a jogállami normák módszeres aláásását említették a legaggasztóbb jelenségek között. A szervezet szerint a baloldali kormány lépései alkotmányellenes irányba tolják Lengyelországot, miközben Brüsszel hallgat – a bizottság szerint ez a kettős mérce iskolapéldája.

2025. 07. 18. 16:01
Donald Tusk lengyel miniszterelnök Fotó: MARTIN BERTRAND Forrás: Hans Lucas
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szabadság és Demokrácia Tiszteletére Létrehozott Hazafi Bizottság, közismert nevén a Szabadság Pajzs Bizottság július 15–17. között háromnapos tényfeltáró látogatást tartott Varsóban. A misszió során a bizottság tagjai bírákkal, ügyészekkel, ügyvédekkel, újságírókkal, történészekkel, civil szervezetek képviselőivel és közvetlenül érintett állampolgárokkal találkoztak. A látogatás célja az volt, hogy közvetlen képet alkossanak a Tusk-kormány által elkövetett jogállamisági visszaélésekről és emberi jogi problémákról.

Súlyos jogállamisági visszaélések Lenygelországban (Fotó: MARTIN BERTRAND / Hans Lucas)
Súlyos jogállamisági visszaélések Lenygelországban (Fotó: AFP)

A bizottság megállapítása szerint 

a lengyel igazságszolgáltatás intézményeit rendszeres és indokolatlan támadások érik, különösen Adam Bodnar igazságügyi miniszter részéről, akinek tevékenysége jogbizonytalanságot teremt, és tudatosan aláássa az intézményi rendet.

Az Alkotmánybíróság döntéseit figyelmen kívül hagyják, ami súlyos csapást jelent a lengyel állampolgárok alapvető szabadságjogaira. A jelenlegi kormányzati politika azt sugallja, hogy a jog nem az egyetemes értékekből, hanem a hatalomból ered.

A közlemény kiemeli, hogy Bodnar miniszter elutasítja a nemzeti szabályozás elsődlegességét a külföldi, brüsszeli beavatkozással szemben, amelyet a bizottság „bürokratikus köntösbe bújtatott támadásként” értékel. A testület szerint ezek célja egyértelműen Lengyelország belső gyengítése.

A Szabadság Pajzs Bizottság megdöbbentő tanúvallomásokat hallott arról, miként vette át a Tusk-kormány erőszakosan az állami médiát és a közszolgálati rádiót, célba véve a kormánykritikus csatornákat.

 A közlemény úgy fogalmaz: „a végrehajtó hatalom módszerei a kommunista idők sötét árnyait idézik”, céljuk pedig a teljes médiakontroll megszerzése.

A bizottság szerint Nawrocki elnökjelölt győzelme komoly kihívást jelent a kormánynak, amely mindent megtesz azért, hogy szabotálja a hivatalos beiktatást, amelyre augusztus 6-án kerül sor. A testület úgy látja: az elnökválasztás legitimitásának megkérdőjelezésével a Tusk-kormány nemcsak alkotmányos válságot idéz elő, hanem veszélyezteti az ország nemzetközi megítélését és a politikai átmenet békés menetét is.

A közlemény szerint Brüsszel hallgatása és a Tusk-kormánnyal való szoros együttműködése, amely illeszkedik a Németország által irányított globalista tervekhez, a kettős mérce iskolapéldája. 

A bizottság úgy látja, hogy a jelenlegi lengyel kormány baloldali politikája – annak ellenére, hogy az Európai Néppárt tagja – súlyos hanyatlást hozott az ország politikai, gazdasági és társadalmi állapotában.

A Szabadság Pajzs Bizottság megítélése szerint Lengyelországban sürgős politikai változásra van szükség.

Borítókép: Donald Tusk lengyel miniszterelnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.