– 2021 várhatóan az átmenet éve lesz a vészhelyzet és a „bizonytalan új normalitás” között
Ekkor szabadulhatnak az újabb izraeli túszok
Három izraeli túsz már hazatért.
– 2021 várhatóan az átmenet éve lesz a vészhelyzet és a „bizonytalan új normalitás” között
– legalábbis az Európai Unió határ- és partvédelmi ügynöksége, a Frontex szerint, amely az ez évre vonatkozó, a napokban közzétett kockázatelemzésében a koronavírus-járvány okozta globális folyamatoknak az öreg kontinensre gyakorlott hatását igyekezett bemutatni, méghozzá a migráció tekintetében. A jelentésből kiderült: tavaly 120 ezer illegális határátlépést regisztráltak az Európai Unió külső határainál, ami 2013 óta a legalacsonyabb szám, azonban az uniós tagállamokba érkező illegális bevándorlók számának 2019-ig tartó exponenciális növekedéséből azt a következtetést lehet levonni a Frontex szerint, hogy
amennyiben nincs a pandémia, a kontinensre nehezedő migrációs nyomás a tavalyi évben is növekedett volna a külső határokon.
Az illegális határátlépések csökkenését bemutató számadatokat és statisztikákat tehát kizárólag a világjárvánnyal való összefüggésben lehet értelmezni, a migrációs folyamatok globálisan érezhető lelassulása ugyanis enélkül téves következtetésekhez vezethet.
A Frontex kockázatelemzéséből az is kiderült, hogy miközben a világ lelassult, az emberkereskedő-hálózatok tovább gyarapodtak: az ügynökségnek közel kilencezer új emberkereskedőről van tudomása, ami 19 százalékos növekedést jelent 2019-hez képest, ráadásul a világjárvány egyfajta „mellékhatása”, hogy a hamisítható okiratok kínálatában már az oltási igazolványok, illetve a feketepiacra kijutott vakcinák is megjelennek.
A határ- és partvédelmi ügynökség szerint ez a jelenség „velünk is marad” mindaddig, amíg a koronavírus-vakcinákra van kereslet.
A jelentés kitért arra is: továbbra is nagy a migrációs nyomás a kelet-mediterrán útvonalon, a Nyugat-Balkánon és „bizonyos mértékben a kelet-európai szárazföldi határokon”. A Világbank becsléseire hivatkozva a Frontex arról számolt be, hogy a világjárvány következtében körülbelül 88 és 115 millió fő közöttire becsülhető azok száma, akik extrém szegénységnek vannak, illetve lesznek kitéve rövidesen. Jelentős számú migráns érdeklődik az európai úti célok iránt, miközben a koronavírus következtében Afrika számos részét súlyos gazdasági válság sújthatja a jövőben. A Frontex a népesedési adatokat a fenti trendekkel együttesen értelmezi: csak a szubszaharai övezetben ma 1,1 milliárd ember él.
Lapunk megkeresésére Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő felhívta a figyelmet: fontos tény, hogy a fekete kontinensen egyelőre a lakosságnak körülbelül a 2,5 százalékát oltották be a vírus ellen.
– Az is tény, hogy az illegális útvonalakon továbbra is folyamatosan érkeznek a migránsok az unió területére Afrikából. Ebből pedig következik, hogy Európának fogalma sincs, mivel áll szemben
– magyarázta a biztonságpolitikai szakértő. Nógrádi György szerint ebből a szempontból kulcsfontosságú szerepe van Líbiának. – Az észak-afrikai ország ontja a migránsokat Európa felé. Ahogy az ország egykori diktátora, a 2011-ben megbuktatott és meggyilkolt Moammer el-Kadhafi egyszer fogalmazott: ha engem egyszer megöltök, megindulnak Európa felé a migránsok. Az élet igazolta a szavait. – December 24-én ugyan elnökválasztást és parlamenti választásokat is tartanak az észak-afrikai országban, azonban a mai napig nincs előrelépés a Líbia déli és keleti részét ellenőrzése alatt tartó Halífa Haftár tábornok és a Tripolit ellenőrző egységkormány (hivatalosan: Nemzeti Egyetértés Kormánya, GNA) közötti hatalmi vákuum rendezését illetően, mégpedig azért, mert a szemben álló felek mögött álló nagyhatalmak a saját érdekeiket igyekeznek érvényesíteni.
Márpedig amíg Líbiában a hatalmi helyzet rendezetlen, addig az Európai Unió jóformán védtelen az Afrika felől az öreg kontinensre nehezedő migrációs nyomás ellen
– magyarázta a biztonságpolitikai szakértő.
Hozzáfűzte: az afrikai országokról Európára nehezedő migrációs nyomás tekintetében egyébként azt fontos megjegyezni, hogy a fekete kontinens népességi aránya évtizedekig, sőt évszázadokig változatlan volt. Ez annyit jelent, hogy minden családban volt és van nyolc-tíz gyermek, de ezekből átlagosan kettő érte meg a felnőttkort, azonban az egészségügyi reformok hatására egy óriási változás ment végbe.
– A legnagyobb népességrobbanás egyértelműen a nyugat-afrikai Nigerben tapasztalható, ahol a 60-as évekhez képest a hetvenszeresére nőtt a lakosság száma
– utalt Nógrádi György az afrikai országok lakosságának elvándorlást kiváltó okaira.
Három izraeli túsz már hazatért.
Az Egyesült Államok és Oroszország viszonya meghatározza a következő négy év amerikai kül-és biztonságpolitikáját.
A brüsszeli és amerikai rendszerek versenye most kezdődik.
Orbán Viktor szerint a háború nemcsak Ukrajnát, hanem egész Európát gyengíti.
Gyurcsány Ferenc összeborult Majkával! - videó
Kézi-vb: nemes gesztus, minden a feje tetejére állt, jobb elkerülni ezt a csoportot
"Feladta a küzdelmet" - gyászol a magyar színház, az égi társulatba került az elismert művész
Hivatalos: aláírták az adásvételi szerződést, nem Mini-Dubaj épül, hanem Grand Budapest
Kerkez olajat öntött a tűzre: újra üzent Marco Rossinak, ebből még balhé lesz
Megvan a kormány válasza az uniós gigabírságra és a fizetési felszólításra
Az elvek, ó, az elvek!
A valaha volt legrosszabb Forma-1-es pilóta 50 éves
Egymást tapossák a nézők a mozikban, forradalmi időket él a magyar film
Trump visszavonta ötvenegy nemzetbiztonsági tiszt biztonsági engedélyét
Brutális lángok a síparadicsomban, sok a halott + videó
Orbán Viktor Szlovákiában tárgyal Robert Ficoval, mutatjuk miről lesz szó
Három izraeli túsz már hazatért.
Az Egyesült Államok és Oroszország viszonya meghatározza a következő négy év amerikai kül-és biztonságpolitikáját.
A brüsszeli és amerikai rendszerek versenye most kezdődik.
Orbán Viktor szerint a háború nemcsak Ukrajnát, hanem egész Európát gyengíti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.