Donald Trump amerikai elnök, Alekszandar Vucsics szerb elnök és Avdullah Hoti koszovói miniszterelnök írta alá a Belgrád és Pristina közötti megállapodást, melynek értelmében Szerbia és Koszovó elkötelezte magát a gazdasági kapcsolatok rendezése mellett – fogalmazott az amerikai elnök, aki történelminek minősítette az aktust, és aki szerint a kölcsönös haszonnal járó gazdasági kapcsolatok kibékítik az embereket.
Belgrád a nemzeti érdekek megvédéséről beszélt
A Trump-kormányzat képviselőivel folytatott két hosszadalmas tárgyalási menet után a szerb elnök és a koszovói kormányfő pénteken megállapodott, hogy gazdasági együttműködést létesítenek annak érdekében, hogy beruházásokat vonzzanak a térségbe és új munkahelyeket teremtsenek. A hivatalos kerete lényegében ez lenne a megállapodásnak, de az első menet után a szerb küldöttség tagjai arról beszéltek, hogy komoly harcot folytattak a nemzeti érdekek megvédésért és a megállapodás tizedik pontjában foglaltakat, miszerint a két ország kölcsönösen elismeri egymást, sikerült kiiktattatni. A végleges megállapodás aláírását követően pedig azt hangsúlyozták, hogy Donald Trump elnökkel írták azt alá, Koszovó nem szerepel a felek között a szerbek dokumentumában. Valójában csak így tudtak az alkotmánynak is megfelelni, mely szerint Koszovó még mindig Szerbia része.
A szerb elnök szerint a felek kötelezettséget vállaltak, hogy az elkövetkező egy évben Pristina nem dolgozik azon, hogy az országot elismerjék független államként, miközben Belgrád sem folytatja a diplomáciai offenzívát, hogy minél több ország vonja vissza vagy függessze fel az elismerést.
Jelképes gesztus Izraelnek
Trump kijelentette, hogy Belgrád és Pristina elkötelezte magát a gazdasági kapcsolatok kibővítése mellett, amivel áttörést értek el.
– Örvendek, hogy mindkét országot meglátogathatom a nem is olyan távoli jövőben – fogalmazott az elnök.
A megállapodásnak érdemes azt a kitételét is megemlíteni, hogy Belgrád Jeruzsálembe helyezi át izraeli nagykövetségét, Pristina pedig elismeri Izraelt. Ennek nyomán várhatóan Izrael is elismeri Koszovó függetlenségét. A Trump-kormányzat még 2017-ben ismerte el Jeruzsálemet Izrael fővárosának és 2018-ban áthelyezte az amerikai nagykövetséget. Ez viszont a palesztinok és sok európai ország bírálatát is kiváltotta, hiszen az izraeli–palesztin konfliktus rendezése, egy önálló palesztin állam megalakulása esetén a palesztinok igényt tartanának Kelet-Jeruzsálemre mint leendő fővárosukra.