Ukrán elnökválasztás: Az Exit poll szerint Zelenszkij toronymagasan nyert

Az úgynevezett nemzeti felmérés előzetes – helyi idő szerint 18 órai – adatai alapján a humorista elnökjelölt a szavazatok 73,2 százalékát szerezte meg.

Forrás: MTI2019. 04. 21. 20:27
ZELENSZKIJ, Volodimir
Kijev, 2019. prilis 21. Volodimir Zelenszkij ukrn komikus sznsz s elnkjellt tvozik egy szavazhelyisgbl az ukrn elnkvlaszts msodik forduljban Kijevben 2019. prilis 21-n. MTI/EPA/Sztepan Franko Fotó: Sztepan Franko Forrás: MTI/EPA/Sztepan Franko
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Volodimir Zelenszkij toronymagasan nyerte az ukrán elnökválasztás második fordulóját a vasárnap esti urnazárás után közzétett első exit poll-felmérés eredménye szerint.

Az úgynevezett nemzeti felmérés előzetes – helyi idő szerint 18 órai – adatai alapján a humorista elnökjelölt a szavazatok 73,2 százalékát szerezte meg, míg Petro Porosenko hivatalban lévő államfőt a választók 25,3 százaléka támogatta. A nemzeti exit pollt a Demokratikus Kezdeményezések, a KMISZ és a Razumkov Központ nevű szociológiai intézetek végezték közösen.

A helyi idő szerint este tíz órakor közzétett végleges exit poll eredménye alapján Zelenszkijre 73 százalék, Porosenkóra 25,5 százalék szavazott.

Hasonló eredményt hoztak a hírtelevíziók által megrendelt exit poll-felmérések is. A 112 Ukrajina és a NewsOne csatornák közös felmérése szerint Zelenszkijre 73,7 százalék, Porosenkóra 26,3 százalék szavazott. A TSZN hírtévé exit poll-eredménye alapján Zelenszkijt 72,7, míg a hivatalban lévő államfőt 27,3 százalék támogatta.

Közben a Központi Választási Bizottság (CVK) honlapján közzétette, hogy a második fordulóban a részvételi arány 62,8 százalékos volt, a legmagasabb Lviv megyében és a fővárosban, Kijevben (68,91, illetve 68,05 százalék), a legalacsonyabb pedig Kárpátalján (47 százalék) volt.

Porosenko elismerte vereségét

Petro Porosenko elnök elismerte az exit poll eredmények ismertetése után, hogy vereséget szenvedett az ukrán elnökválasztás vasárnapi második fordulójában Volodimir Zelenszkij humorista elnökjelölttel szemben, utóbbi pedig szinte mindenkinek köszönetet mondott a sikerért, hosszan sorolva mindazokat, akiknek hálás.

Porosenko újságírók előtt azt ígérte, hogy már most telefonál Zelenszkijnek, és gratulál neki a győzelméhez. Szavai szerint azt teszi, amit civilizált országokban szokás, mert „egyesülni és védeni” kell az országot. „Már a jövő hónapban elhagyom az államfői posztot, így döntött az ukránok többsége, és én ezt a döntést elfogadom” – jelentette ki. Hozzátette ugyanakkor, hogy a politikai életből nem szándékozik távozni.

Zelenszkij a Facebookon élő videókapcsolással a stábjából köszönetet mondott elsősorban édesanyjának, feleségének, gyerekeinek és minden családtagjának, majd csapatának, stábjának, minden egyes szakértőnek, jogásznak, önkéntesnek, megfigyelőnek és call-centeresnek. Külön kifejezte háláját „Okszanának és Ljubának, akik a fentebb felsoroltak után takarítottak”.

Zelenszkij folytatni akarja a donyecki válság rendezésére hivatott minszki folyamatot

Volodimir Zelenszkij, az ukrajnai elnökválasztás vasárnapi második fordulójának várható győztese esti sajtótájékoztatóján közölte, hogy folytatni akarja a Donyec-medencei konfliktus rendezésére életre hívott, Kijev, Moszkva és az EBESZ képviselőinek tanácskozásaiból álló minszki folyamatot és a normandiai formátumú, azaz Ukrajna, Oroszország, Németország és Franciaország részvételével folytatott tárgyalásokat.

„Mindenképpen a normandiai formátumban fogunk cselekedni, folytatjuk a minszki folyamatot, de megújítjuk” – mondta, utalva arra, hogy az utóbbi esetében személycseréket tervez végrehajtani a Kijevet képviselő delegációkban. „Feltétlenül folytatjuk a minszki irányvonalat, és végigvisszük annak érdekében, hogy fegyvernyugvást érjünk el” – mondta. Hangsúlyozta: az ugyanis a legfontosabb, hogy a katonák élve térjenek vissza a kelet-ukrajnai frontról.

Kiemelte, hogy csapata számára elsődleges fontosságú feladat az Oroszországban, illetve az orosz megszállás alatti területen fogságban lévő minden ukrán kiszabadítása, a hadifoglyokat is beleértve. Elmondta, hogy beszélt a Moszkvában fogva tartott ukrán haditengerészek szüleivel. „Mindent megteszek, hogy hazahozzuk őket” – tette hozzá.

Zelenszkij elmondta továbbá, ő és csapata „nagyszabású információs háborút indít, hogy befejezzék a Donyec-medencei háborút”. Mint azt megígérte, az ezzel kapcsolatos részleteket hamarosan nyilvánosságra hozzák. Most csak annyit árult el, hogy „nagyon kreatív ötleteik vannak”, amelyek megvalósításához kérik majd az újságírók és bloggerek segítségét is.

Beszélt arról is, hogy Petro Porosenko hivatalban lévő államfő már telefonált neki, és gratulált a győzelméhez, valamint felajánlotta segítségét. „Ez nagyszerű, egyesítjük Ukrajnát” – tette hozzá Zelenszkij.

Újságírói kérdésre válaszolva utalást tett arra, hogy az általa tervezett személycserék egyik érintettje Jurij Lucenko főügyész, de – mint fogalmazott – „nem csak ő”. Más tisztségviselőt azonban egyelőre nem volt hajlandó megnevezni.

Orosz külügy: a választópolgárok változást akartak

Az ukrán elnökválasztásról közölt exit poll-adatok azt mutatják, hogy a választópolgárok a változásra voksoltak – jelentette ki Grigorij Karaszin orosz külügyminiszter-helyettes vasárnap éjjel a RIA Novosztyi hírügynökségnek nyilatkozva.

„Most az ország új vezetésén a sor, hogy megértse és valóra váltsa válaszói reményeit. Ez mind a bel-, mind a külpolitikára vonatkozik” – mondta a diplomata.

Az ukrán elnökválasztás második fordulójában az exit-pollok szerint Volodimir Zelenszkij humorista-producer-üzletember a szavazatok több mint 70 százalékával legyőzte a hivatalban lévő államfőt, Petro Porosenkót.

Konsztantyin Koszacsov, az orosz parlamenti felsőház külügyi bizottságának elnöke Moszkvában újságíróknak nyilatkozva megalázónak és szégyenletesnek minősítette Porosenko vereségét. Az hangoztatta, hogy a választók túlnyomó többsége hátat fordított a hivatalban lévő államfő politikájának.

A szenátor kijelentette, hogy Oroszország egyelőre nem fűz nagy reményeket Zelenszkij győzelméhez, mert szerinte Ukrajna Porosenko kormányzása alatt „megszűnt szuverén államnak lenni”. (A moszkvai vezetés tipikusan azzal vádolja Kijevet, hogy a 2014-es belpolitikai fordulat után a nyugati érdekek kiszolgálójává vált.) Úgy vélekedett, a választási eredmény arról tanúskodik, hogy Ukrajnában egyre kevésbé hisznek az ország elleni külső agresszióban.

Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő április 8-án Zelenszkijnek arra a kijelentésére reagálva, hogy megválasztása esetén mielőbbi tűzszünet elérésére fog törekedni a szakadár területeken és ennek érdekében kész közvetlenül kapcsolatba lépni Oroszország vezetésével azt mondta: Vlagyimir Putyin orosz elnök nyitott a napirenden lévő problémák megvitatására, de a Donyec-medencei helyzetet elsősorban maguknak az ukránoknak kell maguk között rendezniük.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.