Vérbe fullad az afganisztáni tálibok sármoffenzívája

Tárgyalás nélküli kivégzések, tömeggyilkosságok, megtorlások kísérik a hatalomátvételt.

2021. 08. 04. 6:10
Afghanistan US Deal
Afghan Taliban fighters and villagers attend a gathering as they celebrate the peace deal signed between US and Taliban in Laghman Province, Alingar district on March 2, 2020. The agreement was signed in Doha, Qatar, by US Special Representative for Afghanistan Reconciliation Zalmay Khalilzad -- the chief US negotiator in the talks with the Taliban -- and Mullah Abdul Ghani Baradar -- the Taliban's chief negotiator. Secretary of State Mike Pompeo witnessed the signing. (Photo by Wali Sabawoon/NurPhoto) (Photo by Wali Sabawoon/NurPhoto) (Photo by Wali Sabawoon / NurPhoto / NurPhoto via AFP) Fotó: WALI SABAWOON
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nazar Mohammad vagy ismertebb nevén Khása Zván szűkebb kandahári környezetében amolyan mókamesterként volt ismert. Hatvanévesen, hétgyermekes apukaként is tiktokozásra adta a fejét, ahol főként magából űzött csúfot, viccekkel, bohóckodással lett az afgán közösségi média komédiása. Csakhogy ez nem tetszett a táliboknak. Az interneten futott be, és ott is ért csúfos véget: július végén két felvétel járta be a videómegosztókat. Az egyiken két marcona, szakállas tálib harcos között feszeng egy autó hátsó ülésén, miközben két jókora pofont is lekevernek neki. A másodikon már a földön heverve ütik-verik, majd lövik agyon.

– Kivizsgáljuk, hogy miért végeztek vele tárgyalás nélkül

– magyarázkodott a nagy port felverő felvételek napvilágra kerülése után a tálibok szóvivője. Állítják, Nazar Mohammad korántsem az az ártatlan komédiás, korábban hosszú évekig szolgált a hadseregben, a helyi rendőrséggel is együttműködött. Azért annyit ők is elismertek, meggyilkolni mégsem kellett volna.

 

Főleg, hogy már több brutális megtorlásról is érkeztek hírek. Július közepén a CNN amerikai csatorna birtokába jutottak olyan felvételek, amelyeken az afgán–türkmén határon bekerített afgán különleges egységeket mészárolnak le. Helyszíni tanúvallomások szerint a 22 katona heves harcok után kifogyott a lőszerből, ezért feltett kézzel, fegyvertelenül megadta magát a támadó táliboknak. Mégsem volt kegyelem: a hadifoglyokat a piac közepére terelve egyszerűen kivégezték. Korábban egy egykori tolmácson álltak bosszút.

Miután a férfit halálosan megfenyegették, amiért kollaborált az amerikaiakkal, egy ellenőrző pontnál az autóját szitává lőtték, majd kirángatták a járműből és lefejezték.

És ez csak a jéghegy csúcsa lehet, amely egyáltalán a nemzetközi média tudomására jutott. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság a minap arra figyelmeztetett, hogy a tálibok több tucat civillel végezhettek bosszúból Dél-Afganisztánban, ami akár háborús bűncselekmény is lehetett.

– A tálib vezetés a felelős a harcosaik bűntetteiért. Ha most nem tudják irányítani a harcosaikat, kormányozni sem lesznek képesek később

– figyelmeztettek.

A tálib vezetés alaptalan jelentéseknek nevezte a vádakat, és rendre igyekszik tagadni a kegyetlenkedéseket. Ha a genfi egyezményt nem is írták alá, a tárgyalás nélküli kivégzések, lefejezések, megtorlások bizony nem illenek a „megváltozott”, felelős kormányzásra készülő és nemzetközi elismerésre törekvő tálibok képébe. Jövőjüket illetően kulcsfontosságú lesz, hogy a következő hónapok csatáiban meg tudják-e zabolázni valamennyire az évtizedek óta kemény küzdelemben edzett harcosaikat, vagy vérfürdővé változik a valószínűsíthető hatalomátvétel.

Tálib fegyveresek ünneplik a 2020-ban, Washingtonnal aláírt megállapodást az afgán–pakisztáni határtól nem messze (Photo by Wali Sabawoon/NurPhoto) (Photo by Wali Sabawoon / NurPhoto/NurPhoto via AFP)

Az Egyesült Államokkal korábban együttműködő afgánok és hozzátartozóik egy részének az amerikaiak legalább mentőövet nyújtottak, hétfőn ráadásul kiterjesztették azok körét, akik a végleges letelepedési engedélyért folyamodhatnak. A múlt héten már több mint kétszáz menekülttel a fedélzetén meg is érkezett az első evakuációs repülőgép. A nagyjából nyolcezer afgánnak kiutat kínáló különleges vízumlehetőség azonban csak csepp a tengerben, a fenti rémhírek láttán a migráció felerősödésére lehet számítani.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.